Nacjonalistyczna partia startuje w wyborach w Szwecji

 
Alternativ för Sverige to nazwa nowej nacjonalistycznej partii w Szwecji. Z radykalnym programem startuje w wyborach do parlamentu i może sporo namieszać na arenie politycznej.

To może być zwrot o 180 stopni. Program Alternatywy dla Szwecji jest przeciwieństwem wszystkiego, co obecnie dzieje się w szwedzkiej polityce. Partia, której liderem jest Gustav Kasselstrand planuje odsyłać z powrotem szkodliwych imigrantów, zlikwidować mainstreamowe kanały telewizyjne SVT i TV4, przywrócić obowiązkową służbę wojskową oraz opuścić Unię Europejską. To jednak nie wszystko. AfS chce zlikwidować dotacje dla mediów, podnieść wymagania dla otrzymania obywatelstwa oraz wprowadzić narodowy zakaz żebrania.

Szwedzcy Demokraci, którzy dotąd dzierżyli poparcie prawicy idąc po zwycięstwo, mają czego się obawiać. Program partii Kasselstranda jest bez porównania bardziej radykalny. SD nie jest już jedyną opcją dla przeciwników wielkiej imigracji. Istnieje też personalna strona rywalizacji. Gustav Kasselstrand był liderem młodzieżówki Szwedzkich Demokratów, od której partia odcięła się za nacjonalizm. Teraz, wraz z innymi liderami ugrupowania, może zająć jej miejsce.

Szanse na sukces są spore. Badanie przeprowadzone przez Sentio pokazuje, że aż co trzeci Szwed rozważyłby oddanie głosu na partię, która zaproponuje większe zmniejszenie imigracji niż dotychczasowe partie parlamentarne. Aż 2/3 wyborców SD chciałoby bardziej antyimigracyjnej alternatywy niż obecnie proponują Szwedzcy Demokraci. Takie same wymagania ma 41,5% wyborców Moderatów.

Choć Jimmie Åkesson, prezes SD nazywa AfS ekstremistami i porównuje ich do neonazistów, Gustav Kasselstrand nie zamierza łagodzić retoryki, a oskarżenia nazywa bredniami.

O tym, co proponuje nowa partia, można dowiedzieć się z filmu. Dodane zostały angielskie napisy. Trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Na kampanię wyborczą Alternatywa dla Szwecji zebrała już ponad 1 milion koron. To więcej niż miała w planach. Wybory parlamentarne już 9 września.

Źródła: alternativforsverige.se, friatider.se, youtube.com

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Zmiany w chińskiej konstytucji - komentarz

Czytaj Następny

W Warszawie odbyła się pikieta „W Imieniu Dam”

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *