Nadwyżka budżetowa w polskim budżecie | Narodowcy.net

Nadwyżka budżetowa w polskim budżecie

Na koniec czerwca odnotowano nadwyżkę budżetową w wysokości 9,5 miliarda złotych. Wzrosły również dochody podatkowe o około 7,9 procent w stosunku do pierwszego półrocza 2017 roku.

Oprócz nadwyżki budżetowej w wysokości 9,5 miliarda złotych Ministerstwo Finansów podało, że dochody w okresie od stycznia do czerwca wyniosły 182 mld zł, co oznacza 51,2 procent rocznego planu. W komunikacie podano również, że w okresie  od stycznia do czerwca bieżącego roku dochody budżetu państwa były wyższe o 5,3 mld zł w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku.

Po pierwszym półroczu br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Miesiąc czerwiec jest drugim po maju miesiącem, w którym wynik budżetu państwa jest jednak zrównoważony – fragment komunikatu Ministerstwa Finansów.

Wzrost wpływów do budżetu państwa w stosunku  do zeszłego roku:

  •  dochody z podatku VAT były wyższe o 4,5 proc r/r (tj. ok. 3,6 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,8 proc. r/r (tj. ok. 1,9 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe o 16,0 proc. r/r (tj. ok. 3,8 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były wyższe o 18,1 proc. r/r (tj. ok. 2,9 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o o 3,7 proc. r/r.

Według Ministerstwa Finansów wysokie przychody z tytułu podatków PIT i CIT są spowodowane dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Wpływ również miało uszczelnienie systemu podatków dochodowych.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w pierwszym półroczu 2018 roku wyniosło 172,5 mld złotych, to jest 43,4 procent planu. W tym samym okresie roku 2017 . przeznaczono na wydatki 170,8 mld zł, tj. 44,4 planu. Procentowo niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu od stycznia do czerwca zeszłego roku jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

źródła: money.pl, businessinsider.com.pl

Komentarze