Najnowszy sondaż IBRiS - Ruch Narodowy nad Razem i Nowoczesną. Konfederacji nie uwzględniono | Narodowcy.net

Najnowszy sondaż IBRiS – Ruch Narodowy nad Razem i Nowoczesną. Konfederacji nie uwzględniono

IBRiS opublikował najnowszy sondaż, pokazane zostały w nim dwa warianty. Pierwszy pokazuje poparcie dla poszczególnych ugrupowań gdyby zdecydowały się startować oddzielnie, wariant drugi natomiast pokazuje ewentualne koalicje. W żadnym z wariantów nie została uwzględniona Konfederacja: KORWiN Braun Liroy Narodowcy, mimo zapowiedzi wspólnego startu.

Według tego sondażu gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę w obu wariantach PiS może liczyć na 40,8 punktów procentowych, reszta ugrupowań ma inne wyniki z zależności od ewentualnego wystartowania w koalicji.

W wariancie pierwszym, na miejsc drugim, po Prawie i Sprawiedliwości, znalazła by się Platforma Obywatelska z poparciem 19,1 punktów procentowych, następnie Wiosna Roberta Biedronia (8,8), SLD (6,0), Kukiz 15 (3,4), Ruch Narodowy (2,2), KORWiN (2,1), Partia Razem (1,7), Nowoczesna (1,6) oraz Zieloni (0,3). 8,8 % Ankietowanych nie wiedziało na kogo zagłosuje.

W wariancie drugim, czyli koalicyjnym, po Prawie i Sprawiedliwości, znajdowała by się “Koalicja dla Polski” (PO + PSL) z wynikiem 24,1 punktów procentowych, następnie Koalicja Lewicowa (Wiosna + SLD + Partia Razem), Kukiz (3,9), KORWiN (2,7), Ruch Narodowy (1,9) oraz Zieloni z wynikiem 1,2 punkta procentowego. W takim wypadku liczba niezdecydowanych wynosi 12%.

 

 

Warto zauważyć że pomimo braku uwzględnienia Konfederacji, Ruch Narodowy ma poparcie 2,2%, co jest wynikiem wyższym niż podczas wyborów samorządowych, w których RN uzyskał 1,2%. Ponad to w wariancie pierwszym wyprzedza on swojego aktualnego koalicjanta, partię Janusza Korwin-Mikkego. Wygrywa także z Partią Zielonych (0,3), Nowoczesną (1,6) oraz Partią Razem (1,7).

Z badania wynika, iż gdyby opozycja nie postanowiła startować w koalicji, to rządzące Prawo i Sprawiedliwość mogło by walczyć o większość konstytucyjną.

Komentarze