NATO nie będzie broniło Izraela | Narodowcy.net

NATO nie będzie broniło Izraela

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie udzielonemu dla pisma “Der Spigiel” stwierdził, że państwo Izrael nie otrzyma pomocy Sojuszu Północnoatlantyckiego w ewentualnej wojnie z Iranem, ponieważ nie jest jego członkiem.

Izrael jest naszym partnerem, ale nie jest członkiem Sojuszu. Gwarancja bezpieczeństwa nie dotyczy Izraela- powiedział Stoltenberg.

NATO nie uczestniczyło i nie uczestniczy w bliskowschodnim procesie pokojowym, podobnie jak w zbrojnych konfliktach w tym regionie. Nie jest to nasze zadanie – dodał sekretarz generalny.

 

Te słowa padły w momencie, gdy narastało napięcie na linii Tel – Awiw – Teheran. Izraelski premier Benjamin Netanjahu znowu skrytykował porozumienie zawarte w 2015 roku przez Chiny, Francja, Rosję USA, Wielką Brytanię i Niemcy z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. Prezydent USA Donald Trump na początku maja ogłosił, że jego kraj wycofuje się z tego układu.

 

USA stoją u boku NATO i dotrzymują zobowiązania na rzecz ochrony Europy. (…) Wysyłają do Europy więcej żołnierzy, magazynują więcej sprzętu w Europie Wschodniej, wydają więcej środków. Te czyny mówią więcej niż tysiąc słów – ocenił Stoltenberg

 

Obecnie utrzymują się różnice zdań w wielu ważnych kwestiach politycznych. W przypadku sojuszu 29 państw należy się z tym zawsze liczyć. – odpowiedział na pytanie redaktora “Der Spiegiel” dotyczące coraz mocniejszych demonstracji różnic i sporów między państwami członkowskimi NATO.

 

Sekretarz zauważył, że najlepiej by było gdyby różnice miedzy krajami członkowskimi zniwelować. Podkreślił również, że gdy to nie będzie możliwe trzeba zagwarantować, aby NATO mogło cały czas wykonywać swoje zadanie, czyli wzajemną pomoc i wsparcie.

 

źródło: forsal.pl

 

Komentarze