Nie żyje Irena Szewińska. Miała 72 lata | Narodowcy.net

Nie żyje Irena Szewińska. Miała 72 lata

W piątek 29 czerwca przed północą zmarła Irena Szewińska, smutną informację przekazał jej mąż Janusz Szewiński. Irena Szewińska uważana była za najwybitniejszą lekkoatletkę w dziejach polskiego sportu, zdobyła siedem medali olimpijskich, trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe, oraz dziesięć medali na mistrzostwach Europy, ustanawiając przy tym rekordy Polski, Europy i świata w biegu na 100, 200 i 400 metrów. W 1974 roku została wybrana najlepszą sportsmenką na świecie przez United Press International.

Wraz z początkiem 2014 roku wybitna lekkoatletka przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór. Walka z chorobą wydawała się wygrana jednak nowotwór wrócił. Mimo choroby, Szewińska nie poddała się, dalej walczyła i nie zrezygnowała nawet z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Nigdy nie rozstała się ze sportem

Irena Szewińska nigdy nie rozstała się ze sportem, po zakończeniu kariery działała w wielu organizacjach sportowych. W latach 1980-2009 zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, gdzie od 1997 roku pełniła funkcję wiceprezesa. W 1998 roku została także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w którym weszła w skład Komisji Koordynacyjnej sprawdzającej stan przygotowań igrzysk olimpijskich w Atenach (2004), Londynie (2012) i w Tokio(2020). W 2007 roku została uhonorowana doktoratem honoris causa przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych o śmierci Pani Ireny poinformowała także Justyna Kowalczyk. Zanim udekorowała mnie medalem, poprosiła o autografy. Zatkało mnie! Pani Irena (TA PANI IRENA!!!) prosi mnie o autografy! To że tam była tego wieczoru, było dla mnie ważniejsze i bardziej doniosłe niż odbiór olimpijskiego złota!”

Złoto, srebro, brąz…

Przygodę z lekkoatletyką Szewińska zaczęła w wieku 14 lat, trenowała w stołecznej Polonii pod okiem Jana Kopyto, oszczepnika, finalisty igrzysk olimpijskich z Melbourne z 1956 roku. Swoje pierwsze medale zdobyła już w 1962 roku na mistrzostwach Polski młodzików, zaś pierwsze międzynarodowe sukcesy osiągnęła raptem dwa lata później podczas rozgrywanych w Warszawie europejskich igrzysk juniorów, Szewińska zdobyła wtedy aż trzy złote medale. Jeszcze w tym samym roku udała się na igrzyska olimpijskie do Tokio, gdzie wywalczyła dwa srebrne medale w skoku w dal i w biegu na 200 metrów, oraz jeden złoty w sztafecie sprinterskiej wraz z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską, poprawiając przy tym rekord świata. Swoje ostatnie medale wywalczyła w 1978 roku na mistrzostwach Europy w Pradze, zdobyła wtedy dwa brązowe medale, w biegu na 400 metrów oraz w sztafecie 4 x 400 metrów.

Flaga olimpijska opuszczona do połowy

Śmierć Ireny Szewińskiej wywołała również poruszenie w środowisku atletycznym tak w Polsce jak i poza granicami. Wyrazu smutku płynęły także ze dziennikarzy i polityków oraz Polskiego Komitety Olimpijskiego.

“Polska Rodzina Olimpijska oraz całe środowisko sportowe z niewyobrażalnym żalem odebrały w piątek 29 czerwca informację o śmierci Ireny Szewińskiej, członkini MKOl i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, naszej najwybitniejszej lekkoatletce w historii” – napisano na stronie PKOl.

Wyrazy smutku przekazał także prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, który w oświadczeniu wysłanym PAP napisał “Aby uczcić jej pamięć, poprosiłem o obniżenie flagi olimpijskiej w siedzibie MKOl”

Komentarze