Niemiecka gospodarka na skraju recesji | Narodowcy.net

Niemiecka gospodarka na skraju recesji

Federalny Urząd Statystyczny opublikował dzisiaj dane z których wynika, że niemiecka gospodarka skurczyła się w drugim kwartale 2019 roku o 0,1% PKB. To już drugi spadek w ciągu ostatniego roku.

Są to kolejne niepokojące dane o niemieckiej gospodarce. Kilka dni wcześniej poinformowano o rekordowym spadku produkcji przemysłowej, która w czerwcu skurczyła się aż o 5,2% r/r. Był to najgorszy wynik od dekady.

Opublikowane dane na temat PKB są jednak i tak lepsze od przewidywań ekonomistów – większość z nich zakładała spadek o 0,3% k/k. Niemniej powodów do radości nie ma i nic nie zapowiada odwrócenia trendu. Zdaniem analityków, tak złe wyniki są efektem negatywnych skutków wojen handlowych oraz ostrożnej polityki fiskalnej Berlina.

Niepokojące sygnały zza Odry powinny stanowić ostrzeżenie dla Polski. Recesja w Niemczech może wywołać spowolnienie także nad Wisłą, ze względu na silne powiązanie handlowe naszych gospodarek.

Na razie jednak nie widać niepokojących sygnałów. Opublikowane dzisiaj dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że PKB Polski w drugim kwartale 2019 roku wzrosło o 4,4% rok do roku. Jest to wynik nieco niższy od przewidywań ekonomistów, jednak nadal jeden z najwyższych w Unii Europejskiej.

Źródło: money.pl, tvn24bis.pl, GUS

Zdjęcie: Ingo Joseph na pexels.com

Komentarze