Niemiecka konsul krytykuje mniejszość niemiecką w Polce za używanie języka polskiego | Narodowcy.net

Niemiecka konsul krytykuje mniejszość niemiecką w Polce za używanie języka polskiego

Niemiecka konsul w Opolu – Sabine Haake skrytykowała przedstawicieli mniejszości niemieckiej zarzucając im, że używają języka niemieckiego tylko na pokaz, na co dzień posługując się językiem polskim lub lokalnym „dialektem górnośląskim”.

W sobotę w miejscowości Góra św. Anny (gmina Leśnica) odbył się zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), głównej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce, która reprezentuje Niemców m.in. w kontaktach politycznych.

Gościem specjalnym spotkania była Sabine Haake, Konsul Republiki Federalnej Niemiec z Opola. W swoim przemówieniu mówiła m.in. o roli Związku, który „prowadzi lobbing nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech”. Powiedziała też, że sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce jest obecnie trudna, ze względu na zmiany w ordynacji w wyborach samorządowych, a także reformę sądownictwa.

Haake zwróciła uwagę, że konsekwencją tej ostatniej jest sytuacja, w której sędziowie nie powinni posiadać podwójnego obywatelstwa. Powiedziała, że w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu otrzymano już 15 wniosków od osób, które chcą zrzec się niemieckiego obywatelstwa, żeby móc dalej być w Polsce sędziami. Jej zdaniem, jest to „kontrproduktywne”, ponieważ Niemcy w Polsce wciąż budują swoje elity.

W czasie swojego przemówienia do delegatów, niemiecka konsul zaapelowała do Niemców w Polsce, żeby używali języka niemieckiego nie tylko na pokaz, ale również w domu. Zarzuciła przy tym przedstawicielom mniejszości niemieckiej, że oficjalnie „podkreślają znaczenie języka niemieckiego, ale potem, szybko wracają do używania języka polskiego lub dialektu górnośląskiego (oberschlesischen dialekt)”. – Pomyślcie o tym, jaki przykład dajecie swoim dzieciom i wnukom – dodała.

źródło: kresy.pl

Komentarze