Niezwykłe monety kolekcjonerskie na stulecie niepodległości | Narodowcy.net

Niezwykłe monety kolekcjonerskie na stulecie niepodległości

Narodowy Bank Polski postawił sobie za cel godne upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W tej chwili możemy nabyć monety z wizerunkami dwóch ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. W kolejce czeka jeszcze Paderewski i Korfanty. To jednak nie koniec atrakcji dla kolekcjonerów.

Już za niespełna tydzień będziemy mogli nabyć srebrną monetę lustrzaną o nominale 10 zł „My Polacy dumni i wolni 1918 – 2018”. Warto dodać, że jest to pierwsza polska moneta, w której zastosowano kod 2D. Dzięki niemu będziemy mogli  przejść do przygotowanej przez NBP strony związanej ze stuleciem odzyskania niepodległości.

 

Kolejnymi monetami związanymi z rocznicą są te z podobizną Ignacego Jana Paderewskiego. Zgodnie z wypracowaną od lat strategią NBP jest to 10 zł próby Ag 925 oraz 100 zł próby Au 900.

 

 

Jednak to nie koniec. 7 listopada tego roku NBP wyemituje dwie monety sferyczne o nominałach 100 zł (srebrna) 217,70 g i 2018 zł (złota). Monety te to kule podlegające wybiciu stemplem podobnie jak zwykłe monety. Pierwszą tego rodzaju monetę „Siedem Nowych Cudów Świata” o nominale 7 dolarów nowozelandzkich zaprezentował NBP w 2015. Moneta z miejsca została okrzyknięta najpiękniejszą na świecie.

7 listopada pojawi się również złota moneta o nominale 1 zł. Wygląd monety będzie tożsamy ze złotówkami, które możemy znaleźć w portfelu. Moneta będzie jednak większa i wybita w złocie najwyższej próby.

 

źródło: nbp.pl

 

Komentarze