Nikaragua: Krwawe zamieszki przeciw prezydentowi | Narodowcy.net

Nikaragua: Krwawe zamieszki przeciw prezydentowi

18 kwietnia na ulice Nikaragui wyszli demonstranci. Najpierw emeryci, potem studenci, przedsiębiorcy. Aktualnie wystąpienia ogarnęły cały kraj.

Powodem protestów, które wybuchły tydzień temu, jest reforma systemu ubezpieczeniowego, która miała polegać na wzroście obowiązkowych składek obowiązujących zarówno pracodawców (z 19 % do 22,5% wynagrodzenia) jak i pracowników (z 6,25% do 7% wynagrodzenia) oraz obniżeniu wysokości emerytur o 5% – uzyskana kwota miała być pobierana na wydatki medyczne. Zmiany te Nikaragui zalecał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ich celem było zmniejszenie deficytu w systemie ubezpieczeń społecznych.

Zmiany zarządzone przez prezydenta Daniela Ortegę i zatwierdzone tego samego dnia przez rząd miały wejść w życie 1 lipca.

Decyzje władz wywołały masowe protesty, podczas których dochodziło do starć między zwolennikami rządu, przeciwnikami zmian a policją, w których zginęło co najmniej 27 osób, a co najmniej 100 zostało rannych.

Wskutek protestów w minioną niedzielę prezydent Ortega wycofał się planowanej reformy. Nie uspokoiło to jednak nastrojów. Ostrze protestów skierowało się aktualnie na samych rządzących, którym demonstranci zarzucają nepotyzm (wiceprezydentem Nikaragui jest żona Ortegi, Rosario Murillo), korupcję, łamanie wolności wypowiedzi, prasy i pokojowego demonstrowania.

 

 

żródło: gazeta.pl

Komentarze