Norwegia, Turcja, Finlandia zawieszają eksport broni do Turcji | Narodowcy.net

Norwegia, Turcja, Finlandia zawieszają eksport broni do Turcji

9 października tureckie wojsko przekroczyło syryjską granicę. Rząd w Ankarze skierował operację wojskową przeciwko Kurdom. W Odpowiedzi Niemcy, Norwegia, Finlandia zawieszają eksport broni do Turcji.

Norwegia członek NATO eksportuje do Turcji turbiny gazowe wykorzystywane przez tamtejszą marynarkę wojenną, a Finlandia, która jest poza paktem, karabiny wyborowe TRG. Niemcy w 2018 roku wysłały do Ankary broń o łącznej wartości 243 milionów euro.

Zważywszy, iż sytuacja jest skompilowana i zmienia się szybko, ministerstwo spraw zagranicznych zapobiegawczo nie będzie do odwołania przyjmować nowych wniosków Turcji o licencje na eksport materiałów obronnych i materiałów wielorakiego zastosowanie (…) Dokonujemy przeglądu wszystkich dotychczasowych licencji -Marie Eriksen Soereide, minister spraw zagranicznych Norwegii.

 

Ze względu na turecką ofensywę wojskową w północno-wschodniej Syrii rząd federalny nie będzie wydawał nowych pozwoleń na eksport wszelkiego wyposażenia wojskowego, które mogłoby zostać wykorzystane przez Turcję w Syrii –  Heiko Maas minister spraw zagranicznych Niemiec.

 

Źródła: forsal.pl, defence24.pl

Komentarze