Nowa Zelandia: Atak na meczety w Christchurch - 49 osób nie żyje | Narodowcy.net

Nowa Zelandia: Atak na meczety w Christchurch – 49 osób nie żyje

Uzbrojony mężczyzna około godziny 14.45 (2:45 czasu polskiego wtargnął do meczetu w Christchurch w Nowej Zelandii i otworzył ogień do znajdujących się tam ludzi. Jest wiele ofiar. Do ataku doszło także w innym meczecie w tym mieście. Przed dokonaniem ataku niejaki Brenton Tarrant opublikował 74-stronicowy manifest, w którym wychwalał sprawcę strzelaniny na norweskiej wyspie Utoya, Andersa Brevika. 

Mężczyzna w trakcie zamachu miał na sobie hełm z kamerą. Całą zbrodnię relacjonował na żywo w mediach społecznościowych. Z filmu wynika, że zabił co najmniej 20 osób, w tym kobiety i dzieci. Po ataku odjechał samochodem. Film zamachowca aktualnie krąży po internecie, jednak nie chcemy go tutaj udostępniać ze względu na jego brutalność.

Pierwszy raport o ataku pochodzi z meczetu Al Noor, znajdującego się w centrum Christchurch. Świadkowie powiedzieli lokalnym mediom, że uciekając zobaczyli ludzi krwawiących na ziemi przed budynkiem.

Do ataku doszło także w meczecie na przedmieściach Linwood, zginęło w nim 8 osób policja nie wyklucza że oba ataki były koordynowane lub przynajmniej ich sprawcy działali w zmowie. do tej pory zatrzymano cztery osoby, trzech mężczyzn i kobietę, jednym z nich jest Australijczyk. Służby znalazły także ładunki wybuchowe.

Przemawiając na konferencji prasowej, komisarz policji Bush powiedział:

Policja reaguje z pełną zdolnością do radzenia sobie z sytuacją, ale ryzyko pozostaje niezwykle wysokie. Zaleca się, aby mieszkańcy Christchurch pozostali w domach do odwołania.

Bush dodał także, że policja pracuje nad ustaleniem, czy inni zatrzymani podejrzani byli zamieszani w ten incydent. Władze zaleciły zamknięcie wszystkich meczetów w mieście do odwołania. Zamknięte zostały także szkoły. Nowozelandzka premier Jacinda Ardern powiedziała że to:

Jeden z najczarniejszych dni Nowej Zelandii (…) To co się tutaj stało jest bezprecedensowym aktem przemocy.

Dodała także że Nowa Zelandia została zaatakowana ponieważ, jak podkreśliła, “Reprezentuje różnorodność”.

Żródła: poinformowani.pl, bbc.com, wp.pl

Komentarze