Obraźliwe napisy i swastyki na polskiej ambasadzie w Tel Awiwie | Narodowcy.net

Obraźliwe napisy i swastyki na polskiej ambasadzie w Tel Awiwie

Obraźliwe napisy i swastyki pojawiły się na bramie wejściowej polskiej ambasady w Tel Awiwie w niedzielę, czyli dzień po Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, na której Mateusz Morawiecki stwierdził, że w holokauście wzięli udział tak samo sprawcy polscy, jak i żydowscy. Izraelska policja rozpoczęła już postępowanie.

O napisach poinformował izraelski dziennik “Haaretz”.

Grafitti painted at entrance to Polish embassy in Tel Aviv, Israel. pic.twitter.com/1nYcBCMd2a — Noga Tarnopolsky (@NTarnopolsky) 18 lutego 2018

Polski MSZ zwrócił się do Izraela z prośbą o wyjaśnienie incydentu i wzmocnienie ochrony polskiej placówki.

– Zdaniem MSZ należy zdecydowanie obniżyć temperaturę dyskusji, jaka toczy się w obu państwach, gdyż obecny jej poziom nie sprzyja dialogowi – powiedział dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ, Artur Lompart.

– Izraelska policja wszczęła w tej sprawie śledztwo – potwierdził Lompart.

Podczas jednego z paneli Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium dziennikarz Ronen Bergman przedstawił szefowi polskiego rządu historię swojej, urodzonej w Polsce, matki. Przeżyła ona Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, bo zostali zadenuncjowani przez Polaków. Następnie stwierdził, że opowiadając tę historię w Polsce zostałby uznany za przestępcę.

Odpowiadając na zarzut Bermana, premier Morawiecki powiedział: “Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy”.

Słowa premiera wywołały oburzenie w Izraelu, gdyż użył on angielskiego słowa “perpetrators”, co przetłumaczyć można jako „sprawcy”. Odebrano to jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi.

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.