Prześladowanie katolików w Chinach | Narodowcy.net

Prześladowanie katolików w Chinach

Od czerwca 2018 r. przybrały na sile starania chińskiego rządu polegające na jeszcze szybszym podporządkowaniu sobie chińskich katolików. Zakazane jest m.in. uczestnictwo we Mszy Świętej osób nieletnich czy zakaz modlitwy w domu.

Rządowe, piętnastostronicowe rozporządzenie nakłada na hierarchów podporządkowanego władzy tzw. Kościoła Patriotycznego obowiązek przyspieszenia sinizacji chińskich katolików. Polegać ma ono na wprowadzeniu szeregu nowych praw, za pomocą których państwo obejmie jeszcze większą kontrolę nad chińskimi katolikami. Każda diecezja ma opracować własny plan do końca sierpnia.

Rządowy pomysł ma być na razie wypróbowany we wszystkich diecezjach prowincji Hebei i w jednej diecezji z prowincji Yibin. Wstępnie wiadomo, że jedne z nowych praw zawierać mają m.in. zakaz uczestnictwa w Mszach i nabożeństwach osób poniżej 18 roku życia, a także nakaz modlitwy jedynie w przeznaczonych do tego miejscach – kościołach. Jeżeli policja natrafi na przypadek modlitwy w domu, „winni” mogą nawet trafić do aresztu.

Jednocześnie cały czas trwają prześladowania „Kościoła podziemnego”, skupiającego katolików niechcących podporządkowywać prawd wiary rządowym rozporządzeniom. Nie zgadzają się, by ich duszpasterzami zostali biskupi z rządowego nadania, bez łączności z Watykanem.

Źródło: pch24.pl

Komentarze