PISA chce indoktrynować dzieci | Narodowcy.net

PISA chce indoktrynować dzieci

Badanie PISA, mające na celu poprawę jakości nauczania będzie sprawdzało poziom ,,tolerancji” i ,,antyrasizmu” oraz umiejętności identyfikowania ,,fake news” wśród uczniów.

Programme for International Student Assessment (PISA) to międzynarodowe badanie mierzące umiejętności czytania ze zrozumieniem, wiedzę matematyczną oraz z nauk ścisłych wśród 15-latków. Teraz prowadzona przez OECD PISA zamierza wprowadzić nowy test, mający mierzyć poziom tolerancji. Sprawdzana będzie także umiejętność identyfikowania tzw. fałszywych wiadomości (fake news). Test z ,,umiejętności globalnych” będzie przeprowadzany razem z testem matematycznym, z czytania i z wiedzy.

Zdaniem BBC w teście chodzi o sprawdzenie, jak dobrze uczniowie są przygotowani do pracy z ludźmi z innych kręgów kulturowych. Mierzona będzie tolerancja, świadomość kulturowa oraz umiejętność rozróżniania wiarygodnych źródeł informacji i fake news. Test skupiać się będzie na kwestiach rasizmu, uprzedzeń oraz tożsamości kulturowej.

Zdaniem Andreasa Schleichera, przewodniczącego OECD ds. Edukacji, ważne jest mierzenie sukcesów edukacji w więcej niż tylko tradycyjnych wynikach badań. Podczas przemówienia na Education World Forum Schleicher powiedział, że wśród uczniów musi istnieć większa świadomość ,,wartości”.

Pomysł spotkał się z mocną krytyką. USA, Dania oraz otrzymująca dotychczas najlepsze rezultaty Finlandia ogłosiły, iż nie będą brały udziału w upolitycznionym teście.

Źródła: bbc.com, friatider.se

Komentarze