Irlandia w drodze do prawa do aborcji | Narodowcy.net

Podpis prezydenta dzieli Irlandię od prawa do aborcji

Irlandzki parlament przyjął w głosowaniu ustawę legalizującą aborcję do 12 tygodnia ciąży. Brakuje tylko podpisu prezydenta, aby prawo do zabijania dzieci zaczęło oficjalnie obowiązywać.

W projekcie zapisano również możliwość dokonywania aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki. W referendum, które odbyło się w maju za legalizacją aborcji opowiedziało się 66% mieszkańców Irlandii.

Oprócz prawa aborcji na życzenie kobiety będą mogły skorzystać z przysługującego im prawa do zabicia dziecka poczętego także wtedy, gdy lekarz stwierdzi poważną chorobę dziecka. Specjaliści będą musieli także stwierdzić, że dziecko nie przeżyje dłużej niż 28 dni.

Premier Irlandii, Leo Varadkar po głosowaniu w parlamencie podziękował wszystkim wspierającym ideę legalizacji aborcji na życzenie. Powiedział:

To historyczny moment dla irlandzkich kobiet. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli taką decyzję.

Sprawę popiera również irlandzki minister zdrowia, Simon Harris. Jego zdaniem dzięki nowemu prawu kobiety przestaną podróżować do Wielkiej Brytanii i tam dokonywać aborcji. Odrzucił również wszystkie 63 poprawki do ustawy mające złagodzić prawo aborcyjne i ograniczyć śmiercionośny proceder.

Potężna grupa lekarzy i pielęgniarek wyraża sprzeciw tłumacząc, że weszli do swoich zawodów po to, aby ratować życie, a nie je kończyć. Mówią:

Nie będziemy uczestniczyć w procedurach medycznych mających na celu zakończenie życia płodu, co jest moralnie niepożądane i stanowi obrażanie naszych przekonań o świętości życia.

Źródło: pch24.pl

Komentarze