Polscy studenci zatrzymani na Ukrainie | Narodowcy.net

Polscy studenci zatrzymani na Ukrainie

Trzech polskich studentów zostało zatrzymanych przez Ukraińców we Lwowie. Młodzi ludzie przygotowywali etiudę filmową z okazji 100. rocznicy obrony Lwowa. Próbowali użyć dwóch świec dymnych do inscenizacji przy grobach polskich żołnierzy. Służby ukraińskie uznały to za akt chuligański. Polacy zostali zatrzymani. Do zdarzenia doszło 22 listopada.

Odpaliliśmy dwie świece dymne. Rozwinęliśmy flagę, bez żadnych okrzyków. Nagrywaliśmy to kamerą. Chcieliśmy do celów naszych studenckich zmontować sobie różne filmiki pokazujące właśnie akcent polski we Lwowie – jeden z zatrzymanych studentów w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Studentom grozi do 5 lat więzienia. Ukraińskie media całe zajście nazywają prowokacją. Wsparcie prawne zatrzymani studenci otrzymali od polskiego konsula. Studentom pomaga również dziennikarz Radia Gdańsk i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Robert Kwiatek.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego:

Głos zabrał również Poseł na Sejm RP Robert Winnicki:

W poniedziałek odbędzie się przesłuchanie przez ukraińskiego prokuratora. Trzej zatrzymani studenci uczęszczają do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Źródło: dorzeczy.pl, radiogdansk.pl

 

Komentarze