Polska nieoficjalnym pośrednikiem między USA a UE? | Narodowcy.net

Polska nieoficjalnym pośrednikiem między USA a UE?

Jak twierdzi premier Morawiecki, Polska chce być “nieformalnym pośrednikiem” rozmów USA z Unią Europejską w sprawie wycofania się Donalda Trumpa z porozumienia nuklearnego z Iranem. Unia Europejska skrytykowała decyzję Trumpa.

Czołowe państwa UE chcą szukać dalszego porozumienia z Iranem w sprawie umowy nuklearnej. Miguel Arias Cañete mówił w Teheranie, że UE będzie się tak długo wywiązywać z umowy jak będzie to robił Iran. Jednak minister spraw zagranicznych Iranu powiedział, że

po tym jak USA wycofały się, publiczne oczekiwania Iranu względem Unii Europejskiej w celu utrzymania zdobyczy porozumienia wzrosły. W obecnej sytuacji europejskie wsparcie polityczne dla umowy nie wystarczy.

Doradca prezydenta USA, John Bolton nie wykluczył również nałożenia sankcji na europejskie firmy, które będą w dalszym ciągu związane umowami biznesowymi z Iranem. Wycofanie się z umowy z Iranem zapowiedziała już firma Total – francuski koncern paliwowy.

Polski minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz podczas poniedziałkowej wizyty w Waszyngtonie powiedział, że Polska wraz z Unią Europejską chce szukać rozwiązań mających na celu ograniczenie szkód gospodarczych, które mogą być spowodowane przez ruch Donalda Trumpa.

Natomiast, jeśli chodzi o wymiar strategiczny, rozumiemy również obawy Stanów Zjednoczonych.

– dodał.

źródło: apnews.com, euractiv.pl

Komentarze