Polski rynek meblarski w światowej czołówce | Narodowcy.net

Polski rynek meblarski w światowej czołówce

W planach na ten rok obroty 50 mld zł , wzrost wartości sprzedaży o 8% – do 50 mld zł i zepchnięcie Włoch z pozycji trzeciego producenta mebli na świecie. Takie cele stawia przed sobą polska branża meblarska.

Jak donosi “Rzeczpospolita“, Polska na razie zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem wartości sprzedanych mebli, ale jest już praktycznie pewne, że w tym roku przegonimy Włochów.

Prawie połowa globalnego rynku mebli pod względem wartości eksportu należy do Chin, a na drugim miejscu są Niemcy z blisko 15-procentowym udziałem. Polska, podobnie jak Włochy, ma udział wynoszący nieco ponad 9%.

Problemem polskiej branży meblarskiej jest brak silnych, rozpoznawalnych za granicą marek i sprzedawanie produkcji głównie za pośrednictwem dużych sieci handlowych.

Ma ją promować Polski Fundusz Rozwoju, który planuje m.in. udział w największych targach mebli na świecie. Produkcja mebli została zaliczona przez rząd do branż strategicznych, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu polskiego eksportu. Poza tym, na Politechnice Białostockiej został stworzony kierunek kształcący w kierunku inżynier meblarstwa. Póki co, są to studia niestacjonarne, ale wraz z rosnącą pozycją polskiego przemysłu meblarskiego na świecie, być może pojawi się taki kierunek na studiach dziennych.

Polskie meble to światowa marka, w 2011 roku na ślub brytyjskiej rodziny królewskiej – księcia Williama i Kate Middleton wszystkie meble zamówiono specjalnie z polskiego zakładu w Tuszynie-Lesie pod Łodzią. Trafiły do hotelu, w którym zatrzymali się goście weselni następcy brytyjskiego tronu.

BM

 

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.