Półwysep Koreański – likwidacja poligonu nuklearnego, odwołanie rozmów między Północą a Południem | Narodowcy.net

Półwysep Koreański – likwidacja poligonu nuklearnego, odwołanie rozmów między Północą a Południem

Po kwietniowym spotkaniu przywódców obu Korei wydawało się, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. Jednak napięcia na linii Północ-Południe wciąż trwają.

Wczoraj pojawiła się informacja o rozpoczęciu demontażu poligonu do testów jądrowych, znajdującego się na terenie Korei Północnej. Już zburzono kilka budynków technicznych. Oficjalna “ceremonia” ma odbyć się między 23 a 25 maja i wtedy mają zostać wysadzone w powietrze wejścia do tuneli. Zostaną na nią zaproszeni dziennikarze z USA, Chin, Korei Północnej, Wielkiej Brytanii i Rosji. Do inicjatywy pozytywnie odniósł się przywódca Korei Południowej, Mun Dze In, który zaznaczył, że jest to “pierwszy krok w kierunku całkowitej denuklearyzacji Korei Płn.”.

Ponadto dziś miały odbyć się rozmowy między przedstawicielami Korei Północnej i Południowej na temat “Deklaracji z Panmundżom o pokoju, rozwoju i zjednoczeniu Półwyspu Koreańskiego”, podpisanej 27 kwietnia. Niespodziewanie Korea Północna odwołała zaplanowane rozmowy.

KCNA (agencja informacyjna Korei) nazwała owe ćwiczenia prowokacją i testem przed inwazją. Uznano, że są naruszeniem Deklaracji z Panmundżom. Agencja stwierdziła, że prowadzenie ćwiczeń na jawne naruszenie pokojowych działań na Półwyspie Koreańskim.

 

źródło: pl.sputniknews.com/gazetaprawna.pl/tvp.info/facebook.com

Komentarze