Ponad pół miliona złotych na badania prof. Engelking – badaczki "polskiego antysemityzmu" | Narodowcy.net

Ponad pół miliona złotych na badania prof. Engelking – badaczki “polskiego antysemityzmu”

Wśród laureatów organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 14. znalazła się prof. Barbara Engelking, która otrzyma z budżetu państwa 500 tysięcy złotych. W swojej ostatniej książce dotyczącej „polskiego antysemityzmu” oskarża Polaków o udział w Holokauście.

Konkurs OPUS jest adresowany do naukowców, niezależnie od stażu i stopnia lub tytułu naukowego. Pieniądze otrzymane w ramach konkursu mogą zostać wydane na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury niezbędnej do realizacji badań.

Grant w wysokości 522 250 zł. został przyznany przez Narodowe Centrum Nauki podlegające ministrowi Gowinowi. O jego przyznaniu z dumą informuje Centrum Badań nad Zagłada Żydów na swojej stronie fb. „Jest nam niezmiernie miło poinformować, że najnowszy projekt badawczy pt. «Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)» przygotowany przez Centrum został sklasyfikowany na pierwszym miejscu listy rankingowej Narodowego Centrum Nauki w panelu HS3 konkursu OPUS 14”.

Przyznanie pieniędzy badaczce „polskiego antysemityzmu” nagłośnił na Twitterze dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

W kolejnym wpisie prof. Cenckiewicz dodał, że innym laureatem konkursu jest dr hab. Piotr Perkowski, autor m.in. „Gender i seksualność w komunistycznej Polsce: perspektywy podejścia historycznego”, który dostał na swoje „badania” 200 tys. zł.

Pod wpisami rozpoczęła się zagorzała dyskusja, w które internauci krytykowali wicepremiera Jarosława Gowina i prowadzony przez niego resort nauki i szkolnictwa wyższego, który jest odpowiedzialny za sfinansowanie naukowych dotacji.

źródło: kresy.pl/twitter/wprawo.pl

 

Komentarze