Potężna manifestacja w Mielcu przeciwko zatruwaniu powietrza. ¼ miasta na ulicach | Narodowcy.net

Potężna manifestacja w Mielcu przeciwko zatruwaniu powietrza. ¼ miasta na ulicach

Nawet 12 tysięcy mieszkańców Mielca i okolic pojawiło się 25 marca na proteście przeciwko firmie Kronospan. Była to największa w Polsce, jak do tej pory, manifestacja sprzeciwu wobec zatruwaniu powietrza.

Maszerowały całe rodziny. Część osób było ubranych w maski przeciwpyłowe i przeciwgazowe. Niektórzy nieśli flagi i transparenty „Walczymy o godność i zdrowie naszych dzieci” czy „ „Mamy dość! Chcemy oddychać czystym powietrzem”. Skandowano „Stop Krono-okupacji!”, „Precz z Kronobylem!”, „Truciciele!” i „Zabijecie nas!”.

Mieszkańcy zarzucają firmie Kronspoan, wytwórcy m.in. płyt wiórowych i produktów drewnopochodnych, zatruwanie środowiska – opisuje portal korso.pl.  Winią zakład za niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenie powietrza.

– Od 20 lat jesteśmy truci przez tę firmę. Niestety, ale w tym okresie nikt nie wystąpił w obronie nas – mieszkańców. Właśnie dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i ponad podziałami, niezależnie od sympatii politycznych czy religijnych zjednoczyliśmy się we wspólnym celu. Chciałbym państwu bardzo podziękować, bo szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że zobaczę tu tyle osób. – powiedział Grzegorz Pawlik, jeden z organizatorów wydarzenia.

– Nie chodzi nam o modernizację zakładu, o kolejne ściemnianie przez 20 lat i dalsze sprawdzanie kierunku wiatru, żeby można było wyjść z dzieckiem na spacer. Chodzi nam o zamknięcie zakładu mówiła inna uczestniczka protestu.

Firma Kronospan nie ma sobie nic do zarzucenia

Jak podaje korso.pl, firma argumentuje, że zanieczyszczenie w Mielcu nie jest wyższe niż w innych miejscach w Polsce. Obiecano jednak wprowadzenie nowego systemu ochrony jakości powietrza.

Kronospan to międzynarodowa firma, działająca w około 30 państwach, w niektórych także zdarzały jej się „wpadki”.

W 2002 roku brytyjski Kronospan został ukarany grzywną za wylewanie ścieków do rzeki, a w ubiegłym roku w mieście Chirk w Walii na okolicę fabryki spadł „deszcz” trocin. Przedsiębiorstwo przeprosiło za incydent i zapewniła uprzątnięcie wszystkich zanieczyszczeń. Mieszkańcy miasta zapowiadali proces przeciwko firmie związany z zanieczyszczaniem przez nią powietrza.

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.