Premiera filmu "Wołyń" na Węgrzech | Narodowcy.net

Premiera filmu “Wołyń” na Węgrzech

Film Wojciecha Smarzowskiego – “Wołyń” opowiadający historię ludobójstwa na Wołyniu będzie miał swoją premierę w Budapeszcie. Film wejdzie do węgierskich kin w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak poinformował portal Kresy.pl film „Wołyń” zostanie wyemitowany w budapesztańskim kinie Urania 21. września br. o godzinie 18. w ramach projektu „Przegląd Polskich Filmów Historycznych Niepodlegle” związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami przeglądu polskich filmów są podległy MSZ Instytut Polski i Narodowy Kinoteatr „Urania”.

“Wołyń” nie będzie jedynym filmem związanym z polską historią jaki będą mieli okazję zobaczyć węgierscy widzowie. Planowane są również pokazy filmów takich jak “Jutro idziemy do kina” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, “Powstanie Warszawskie”, “Pianista”, “Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” oraz “Zimna Wojna”.

Każdy z pokazów w/w filmów ma poprzedzać krótka prelekcja przybliżająca publiczności tło historyczne ukazywane w poszczególnych filmach wydarzeń. Instytut Polski nie mógł podać nazwiska eksperta, który wygłosi prelekcję przed pokazem „Wołynia” – wciąż trwają ustalenia w tej sprawie.

źródło: kresy.pl

Komentarze