Prezydent Duda wziął udział w obchodach rzezi wołyńskiej | Narodowcy.net

Prezydent Duda wziął udział w obchodach rzezi wołyńskiej

Prezydent Polski Andrzej Duda obchodzi na Ukrainie 75 rocznicę rzezi wołyńskiej. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko udał się do Polski aby złożyć hołd Ukraińcom zabitym przez Polaków.

Prezydent Duda udał się 8 lipca na Ukrainę aby oddać hołd pomordowanym Polakom podczas rzezi wołyńskiej. Prezydent Polski złożył kwiaty w bezimiennej mogile na cmentarzu w Ołyce oraz  w miejscu nieistniejącej już dzisiaj polskiej wsi Pokuta. Andrzej Duda wziął również udział we mszy w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, w intencji intencji ofiar mordu, koncelebrowanej przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego.

11 lipca będziemy obchodzili 75. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu (…). To bardzo smutna data dla wielu polskich rodzin, które straciły na Wołyniu swoich najbliższych. Szacuje się, że było to około 100 tys. Polaków.

To nie była żadna wojna między Polską czy Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna, tak byśmy to dziś nazwali. Po prostu chodziło o to, żeby Polaków z tych terenów usunąć. Takie decyzje zostały wówczas podjęte na szczeblu politycznym przez ukraińską organizację OUN-B, zlecone do wykonania UPA, która niestety wywiązała się ze swojego zadania – Prezydent RP Andrzej Duda

Z kolei Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przybył z wizytą do Sahrynia na Lubelszczyźnie, na zaproszenie ukraińskiej społeczności. Poroszenko złożył kwiaty pod pomnikiem Ukraińców zabitych przez oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej w 1944 roku. Wziął również udział we mszy świętej. Poroszenko po uroczystościach w Polsce ma wrócić na Ukrainie i wziąć udział w obchodach upamiętniających ukraińskie ofiary z II wojny światowej.

tłumaczenie:

Ważne jest, aby na otwarciu Memoriału, wspomnieć o Ukraińcach, którzy zginęli z rąk polskich “batalionów chłopskich” i oddziałów Armii Krajowej w 1944 r. Naszym pierwszym obowiązkiem ludzkim i chrześcijańskim jest pamiętanie o niewinnych ofiarach i upewnianie się, że nasi ludzie nie znają niezgody.

Szanujemy głęboko pamięć o ukraińskich ofiarach konfliktu ukraińsko-polskiego w marcu 1944 roku, ale tak samo czcimy pamięć Polaków, którzy byli ofiarami tragicznych wydarzeń na Ukrainie, w tym na Wołyniu w latach 1943-44. Wzywamy Pana: Przebacz nam nasze winy, jako i my odpuszczamy winowajcom. Wzywam Ukraińców i Polaków do wzajemnego wybaczenia.

Jesteśmy wdzięczni społeczności ukraińskiej w Polsce, że dziś wspólnie obchodziliśmy pamięć o Ukraińcach, którzy padli ofiarą bratobójczego konfliktu ukraińsko-polskiego w marcu 1944 r. – Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

 

źródła: sputnik.pl, prezydent.pl, rp.pl

Komentarze