Prezydent Turcji krytykuje rząd Austrii. Mówi o wojnie krzyża z półksiężycem | Narodowcy.net

Prezydent Turcji krytykuje rząd Austrii. Mówi o wojnie krzyża z półksiężycem

Recep Tayyip Erdogan w ostrych słowach krytykuje decyzję austriackiego rządu o zamknięciu wybranych meczetów i wydaleniu z kraju kilku imamów.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wydał polecenie o zamknięciu siedmiu meczetów i wydaleniu z kraju kilku finansowanych z zagranicy imamów. Decyzja ma być elementem walki z tzw. “politycznym islamem”, którą szef rządu w Wiedniu niedawno zapowiadał:

W naszym kraju nie ma miejsca na społeczeństwa równoległe, polityczny islam i radykalizujące tendencje.

Impulsem do podjęcia zdecydowanych kroków były odbywające się w meczetach rekonstrukcje historyczne z okazji bitwy pod Gallipoli z 1916 roku, w której to wojska Imperium Osmańskiego zwyciężyły państwa Ententy. Podczas inscenizacji dzieci przebrane w mundury udawały martwych żołnierzy. Spotkało się to z oburzeniem austriackiego społeczeństwa.

Wśród islamskich duchownych, którzy opuszczą Austrię, mają się znajdować otrzymujący na swoją działalność pieniądze z zagranicy. Jak powiedział przed kilkoma dniami szef MSW Austrii Herbert Kickl, w tej chwili służby sprawdzają pod kątem łamania zakazu finansowania z zagranicy 60 z 260 przebywających w Austrii imamów. Ponadto, jak donosi agencja APA, jeden z przeznaczonych do zamknięcia meczetów jest powiązany z nacjonalistyczną turecką organizacją Szare Wilki.

Wewnętrzna polityka rządu Astrii spotkała się z bardzo ostrą krytyką ze strony prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Powiedział on:

Obawiam się, że działania podjęte przez kanclerza Austrii prowadzą świat ku wojnie między krzyżem a półksiężycem.

Z ust Erdogana padły także słowa, które mogą być zapowiedzią bliżej nieokreślonych działań i mogą niepokoić:

Naprawdę myślicie, że pozostaniemy bezczynni, gdy robicie coś takiego? To przecież oznacza, że i my będziemy zmuszeni podjąć jakieś kroki.

Austria posiada blisko półmilionową mniejszość muzułmańską, z czego 360 tysięcy to osoby tureckiego pochodzenia. W 2015 roku parlament Austrii uchwalił ustawę regulującą status mniejszości muzułmańskiej, która zakazuje finansowania imamów z zagranicy, nakazuje posługiwanie się niemieckim przekładem Koranu, ale także gwarantuje islamskim duchownym prawo do sprawowania opieki duchowej w wojsku i szpitalach.

Źródła: do rzeczy.pl, tvn24.pl, wiadomości.wp.pl

Komentarze