Protesty w Iraku i podpalenie konsulatu Iranu | Narodowcy.net

Protesty w Iraku i podpalenie konsulatu Iranu

Od poniedziałku w irackim Basarze trwają krwawe protesty. Dochodzi do starć z milicją proirańską. Podpalony został konsulat Iranu.

Obecnie w Iraku trwa bardzo silny kryzys politycznych, z powodu nierozstrzygnięcia wyników majowych wyborów. Parlament pierwszy raz obradował w ostatni poniedziałek, ale posiedzenie zostało przerwane z powodu niewybrania nowego przewodniczącego. Według demonstrantów korupcja i złe rządy irackich elit politycznych spowodowały zapaść oraz brak energii elektrycznej i wody zdatnej do picia

Od Poniedziałku w Basarze trwają krwawe protesty. Zginęło 12 demonstrantów. Atakowano budynki rządowe i siedziby partii politycznych. W piątek przed 21 wprowadzono godzinę policyjną. Nie przeszkodziło to protestującym zaatakować budynek irackich Sił Mobilizacji Ludowej, która jest złożonych z szyitów i wspierana przez Iran. Dodatkowo gniew demonstrantów potęgowała informacja o konieczności hospitalizacji 6 tys. osób, spowodowanej spożyciem skażonej wody. Doszło do starcia z proirańską milicją Asaib Ahl al-Hak, którzy mieli zaatakować protestujących.  Demonstranci podpalili dom ministra komunikacji. Następnie podpalono konsulaty Iranu, nikt z dyplomatów nie ucierpiał. Natomiast nieudała się próba podpalenia placówki dyplomatycznej USA. Ataki potępił Iran domagając się wyjaśnień i ukarani winnych. USA również potępił ten akt przemocy.

źródło: kresy.pl

Komentarze