Przedstawiciele Hezbollahu w nowym rządzie Libanu | Narodowcy.net

Przedstawiciele Hezbollahu w nowym rządzie Libanu

1 lutego w Libanie, po dziewięciu miesiącach od wyborów parlamentarnych, powstał nowy rząd. W jego składzie znajdują się przedstawiciele Hezbollahu.

Hezbollah (z arab. ,,Partia Boga”) to libańska, antyizraelska i antyzachodnia, szyicka partia polityczna, wspierana przez Syrię oraz Iran. Hezbollah postuluje utworzenie w Libanie republiki islamskiej na wzór Iranu, zwalczanie wszelkich wpływów kultury zachodniej oraz żąda wydalenia z terytorium Libanu sił ONZ.

Utworzenie rządu Jedności Narodowej Saada al – Haririego zakończyło okres stagnacji politycznej trwający od maja ubiegłego roku, kiedy to po prawie dziewięciu latach przerwy  przeprowadzono w Libanie wybory parlamentarne. Okazały się one sukcesem szyickiego ,,Bloku Oporu” czyli koalicji Hezbollahu i partii sojuszniczych. W skład nowego gabinetu wchodzi trzydzieści osób ( w tym cztery kobiety ) z czego, aż trzech ministrów wywodzi się z Partii Boga, obejmą oni resorty zdrowia, kontaktów z parlamentem oraz sportu i młodzieży.

Wpływy Hezbollahu w nowym rządzie Libanu zaniepokoiły państwa Zachodu, a w szczególności USA, które zapowiedziały się, że będą uważnie przyglądać się działaniom Partii Boga.

Komentarze