PWN przedstawiło wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2018 | Narodowcy.net

PWN przedstawiło wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2018

Wydawnictwo PWN opublikowało wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku. Zwycięskie słowo – “dzban” uzyskało ponad 30% głosów internautów.

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku jest organizowany już od 4. lat. W roku ubiegłym wygrało słowo “xD” pomimo tego, że więcej głosów otrzymały słowa “sztos” i “dwudzionek”. Pierwsze z nich nie mogło jednak zostać młodzieżowym słowem roku 2018, gdyż wybrano je już w plebiscycie w roku 2016, zaś “dwudzionek” odpadł, ponieważ według PWN jest to ” słabo akceptowany purystyczny pomysł” zastąpienia weekendu.

W tegorocznym plebiscycie zwyciężyło słowo “dzban”. W sumie w konkursie oddano 10 tys. głosów, z czego ponad 1/3 właśnie na to słowo. Jednogłośnie to słowo poparło jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński.

Co oznacza “dzban”? W slangu miejskim to pejoratywne określenie na osobę słabo rozgarniętą, głupią, nieświadomą lub mówiącą bzdury.

Tegoroczne wyniki plebiscytu pokazują, że nie tyle coraz szybciej zmienia się polszczyzna, co raczej coraz mocniejszy wpływ mogą mieć na nią – w czasach mediów społecznościowych – działania pojedynczych, konkretnych osób. Z punktu widzenia zjawisk młodej polszczyzny internetowej „dzban” wpisuje się w tendencję do mnożenia coraz bardziej wyrafinowanych obelg – omijających słowa wulgarne choćby ze względu na moderację dyskusji na różnych forach. „Dzban” zwyciężył bezapelacyjnie – tłumaczy Chaciński.

Źródło: sjp.pwn.pl

Komentarze