Rajmund Klonowski kandydatem na mera Wilna | Narodowcy.net

Rajmund Klonowski kandydatem na mera Wilna

Działacz Klubów Gazety Polskiej będzie kandydatem na mera Wilna w wyborach samorządowych na Litwie w marcu w 2019 roku. Wystartuje jako kandydat komitetu wyborczego Vilniečių „Lokys”.

Zygmunt Klonowski, inny działacz Klubu “Gazety Polskiej” w Wilnie tak opisuje okoliczności powstania pomysłu na zorganizowanie komitetu wyborczego w litewskich wyborach samorządowych:

Podczas nadzwyczajnego zjazdu w Sulejowie rozmawiano o wyborach samorządowych, które w tym okresie zbliżały się w Polsce. Mówiono także o sytuacji na Wileńszczyźnie. Właśnie wtedy padła propozycja, żeby Klub „Gazety Polskiej” wziął inicjatywę w swoje ręce i zorganizował ruch społeczny, który zjednoczyłby tych, którzy są aktywni, chcą coś zrobić i nie są obojętni. Dla mnie to było zobowiązanie, ponieważ jestem przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Wilnie

Karol Kaźmierczak, były działacz Młodzieży Wszechpolskiej, obecnie redaktor portalu Kresy.pl, skomentował kwestię startu Rajmunda Klonowskiego w wyborach. Według niego jest to działanie na szkodę polskiej społeczności Wileńszczyzny, gdyż prowadzi to do rozbijania polskich głosów i zaniżania poparcia wiodącej polskiej partii na Litwie – Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Rajmund Klonowski jako członek polskiej społeczności Wileńszczyzny bez powodzenia startował na prezesa Wileńskiego Miejskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie w 2017 roku. Zajął ostatnie miejsce wśród wszystkich kandydatów.

W 2015 roku podczas wyborów samorządowych na Litwie również nie uzyskał wystarczającego poparcia polskiej społeczności Wileńszczyzny i nie zdobył mandatu na radnego miasta Wilna. Był wówczas kandydatem Bloku Waldemara Tomaszewskiego.

Klonowski został przedstawiony przez prowadzącą jako działacz Klubów “Gazety Polskiej” w czerwcu 2018 roku podczas udziału w programie Telewizji Republika. Wówczas bardzo pozytywnie wypowiedział się m.in. o kontrowersyjnej ambasador Polski na Litwie znanej ze skrajnie giedroyciowskich poglądów. Według niego Urszula Doroszewska o Polskę i polskość zawsze walczyła.

W październiku 2017 roku ambasador Urszula Doroszewska zaakceptowała dyskryminacyjną ustawę oświatową na Litwie. Zmniejszyła ona liczbę godzin wykładanych w języku polskim w polskich szkołach na Litwie.

W 2018 roku zignorowała wielotysięczny pochód zorganizowany 5 maja 2018 roku przez wileńskich Polaków z okazji przyjęcia Konstytucji 3 Maja.

Źródło: medianarodowe.com

Komentarze