Rosja: MSZ odrzuciło apel ONZ o wycofanie wojsk z Naddniestrza | Narodowcy.net

Rosja: MSZ odrzuciło apel ONZ o wycofanie wojsk z Naddniestrza

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło piątkową rezolucję ONZ, w której zaapelowano do Moskwy o wycofanie oddziałów wojskowych z regionu mołdawskiego Naddniestrza.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w wydanym komunikacie podkreśliło, że stacjonowanie wojsk Federacji Rosyjskiej w rejonie Naddniestrza jest “gwarantem pokoju i stabilności”.

W piątek Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, zgłoszoną przez Mołdawię wraz z Gruzją, krajami bałtyckimi, Rumunią oraz Ukrainą, w której zaapelowano do Rosji z prośbą o wycofanie z terytorium Naddniestrza swoich wojsk. Projekt rezolucji został poparty przez 64 państwa, przeciw opowiedziało się 15 krajów, a 83 wstrzymały się od głosu.

Naddniestrze jest regionem zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) regionem na terytorium Mołdawii. W czasie rozkładu Związku Radzieckiego miejscowi mieszkańcy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie domowej zakończonej w 1992 r., wywalczyło faktyczną niepodległość. Ma własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Naddniestrza oficjalnie nie uznało jednak żadne państwo, także Rosja, która jednocześnie wspiera je gospodarczo i politycznie.

źródło: kresy.pl/interia.pl

Komentarze