Rosja zaniepokojona planami USA i Francji wobec Iranu | Narodowcy.net

Rosja zaniepokojona planami USA i Francji wobec Iranu

Rzecznik prasowa MSZ Rosji – Maria Zacharowa oświadczyła, że planowane przez USA i Francję zmiany w porozumieniu nuklearnym z Iranem budzą zaniepokojenie Rosji.

Pierwotnie porozumienie zostało zawarte w 2015 roku między Iranem a koalicją sześciu mocarstw. W jego wyniku program jądrowy Iranu miał zostać znacząco okrojony, a w zamian miały zostać zniesione sankcje nałożone przez zachód.

Ostatnio jednak umowa znalazła się w ogniu ostrej krytyki Donalda Trumpa, który wezwał Brytyjczyków, Francuzów i Niemców do jej modyfikacji, w przeciwnym razie USA ma się z niej zupełnie wycofać.

Szef MSZ Iranu zapowiedział już, że wycofanie się Stanów Zjednoczonych spowoduje unieważnienie umowy również ze strony Iranu. Dodał jednak, że taki ruch podważyłby wiarygodność USA przed rozmowami z Koreą Północną.

Zacharowa w oświadczeniu stwierdziła, że Rosja nie widzi żadnych możliwości wprowadzenia zmian do umowy nuklearnej podpisanej z Iranem. Dodała, że taki ruch doprowadzi do: “poważnych skutków dla bezpieczeństwa międzynarodowego.”

Komentarze