Rosjanie pozwolą na korzystanie z Północnego Szlaku Morskiego | Narodowcy.net

Rosjanie pozwolą na korzystanie z Północnego Szlaku Morskiego

Według zapowiedzi niektóre rodzaje statków będą dopuszczone do żeglugi w Północnym Szlaku Morskim w pierwszym okresie po wejściu w życie zakazu pływania po rosyjskich wodach statków zagranicznych. Pozwolenie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Północny Szlak Morski jest drogą morską, która stanowi fragment Przejścia Północno-Wschodniego łączącego Europę z Oceanem Spokojnym. Obejmuje akweny Morza Karskiego, Morza Łaptiewów, Morza Wschodniosyberyjskiego oraz Morza Czukockiego. Trasa jest krótsza od trasy poprowadzonej przez Kanał Sueski.

Niedawno pierwszy kontenerowiec klasy arktycznej przepłynął przez Północny Szlak Morski. Prezydent Rosji – Vladimir Putin zaprasza do korzystania z tej drogi morskiej.

Ten rejs z Władywostoku do St. Petersburga z zawinięciem do koreańskiego Pusan, a na końcu do niemieckiego Bremerhafen, można bez przesady nazwać otwarciem nowej karty w historii transportu morskiego. Potwierdza on bezpieczeństwo, efektywność i przydatność rosyjskiej Arktyki, całej Północnej Drogi Wodnej jako międzynarodowego korytarza transportowego – Prezydent Federacji Rosyjskiej, Vladimir Putin.

Decyzją rządu statki o innej budowie będą mogły przechodzić, bo nie jesteśmy w stanie natychmiast wyłączyć wszelkiego rodzaju statków. Uważam, że nie ma tu żadnych środków antyrynkowych. Jest to normalna ochrona rosyjskiego producenta i powinna stymulować, m.in. (stocznię na Dalekim Wschodzie) „Zwiozdy” – Wicepremier Federacji Rosyjskiej, Borysow.

źródło: sputnik.pl, rp.pl

Komentarze