Rosjanin, który uciekł z córkami ze Szwecji zostaje w Polsce | Narodowcy.net

Rosjanin, który uciekł z córkami ze Szwecji zostaje w Polsce

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Rosjanin Denis Lisow, który uciekł z córkami do Polski może postać w kraju. Polski sąd uznał, że działania Szwedów godziły w interes dzieci.

W kwietniu bieżącego roku Rosjanin Denis Lisow uciekł ze swoimi córkami w wieku 4, 6 i 12 lat ze Szwecji. Mężczyzna podjął ten dramatyczny krok po tym jak szwedzka administracja postanowiła przekazać dziewczynki muzułmańskiej rodzinie. Matka dzieci była ciężko chora, musiała przebywać w szpitalu i szwedzka administracja uznała, że Rosjanin nie poradzi sobie  utrzymaniem dzieci. Dzieci, które są wyznania prawosławnego zostały oddane muzułmańskiej rodzinie, 400 kilometrów od miejsca zamieszkania. Denis Lisow postanowił zabrać dziewczynki i uciec z nimi do Moskwy. Szwedzi po ucieczce mężczyzny wpisały dzieci do Systemu Informacyjnego Schengen, jako osoby zaginione.

Rosjanin z dziećmi przypłynął promem do Polski. Przed odlotem samolotem do Moskwy ojciec z dziewczynkami został zatrzymany na lotnisku w Warszawie. Szwedzkie służby socjalne próbowały na lotnisku odebrać dzieci, ale zapobiegły temu Straż Graniczna i polska Policja. Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania wobec Denisa Lisowa. Z kolei Rosjanin argumentował swój czyn  naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w szczególności zasady ochrony życia rodzinnego przez Sztokholm.

Polski sąd uznał, że Szwedzi działali sprzecznie z dobrem dziewczynek. Stwierdził również ,że postępowanie Denisa Lisowa było usprawiedliwione, ponieważ mężczyzna miał ograniczony kontakt z córkami. Sąd zdecydował, że rodzina może zostać w Polsce na czas postępowania azylowego.

 

źródła: dorzeczy.pl, pl.sputnik.com, prawo.pl

 

Komentarze