Rosyjscy najemnicy wzmacniają ochronę Maduro w Wenezueli | Narodowcy.net

Rosyjscy najemnicy wzmacniają ochronę Maduro w Wenezueli

W ostatnich dniach do Wenezueli mieli przybyć rosyjscy najemnicy, by wzmocnić ochronę prezydenta Nicolasa Maduro. Ma to związek z trwającymi w tym kraju antyrządowymi demonstracjami. 

Kontyngent najemników miał przylecieć do Wenezueli na początku tego tygodnia, na dzień lub dwa przed rozpoczęciem antyrządowych protestów. Mieli przylecieć dwoma wyczarterowanymi samolotami do stolicy Kuby, Hawany, skąd zostali przetransferowani rejsowymi lotami do Wenezueli. Kubańskie władze odmówiły komentarza w tej sprawie.

Zadaniem najemników jest ochrona Maduro. Mają oni nie dopuścić do tego, by prezydenta zatrzymali ewentualni zwolennicy opozycji będący w szeregach jego ochrony.

Szabajew, mający powiązania z najemnikami stwierdził:

Nasi ludzie są tam bezpośrednio po to, by go chronić.

Najemnicy mają być powiązani z tzw. grupą Wagnera, objętą w 2017 roku sankcjami amerykańskimi w związku z udziałem w konflikcie na Ukrainie. Według doniesień medialnych w ciągu ostatnich lat walczyli również w Syrii, a także prowadzą różnego działania w państwach afrykańskich.

Od środy na ulicach wielu miast Wenezueli trwają demonstracje przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro. Jest on oskarżany przez opozycję o doprowadzenie kraju do stanu katastrofy gospodarczej.

Przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Władze Rosji zadeklarowały w czwartek, że uznają Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli. W rozmowie telefonicznej Maduro Władimir Putin wyraził poparcie dla prawowitej władzy Wenezueli i oświadczył, że opowiada się za pokojowym rozwiązaniem kryzysu.

Źródło: bankier.pl

Komentarze