USA: 13 Rosjan oskarżonych o ingerencję w amerykańską politykę | Narodowcy.net

USA: 13 Rosjan oskarżonych o ingerencję w amerykańską politykę

Wielka ława przysięgłych oskarżyła 13 Rosjan o ingerencję w amerykańską politykę. Zarzuca się im m.in. „spisek mający na celu oszukanie USA” i różnego rodzaju kradzieże.

Ich aktywność trwała od 2014 r., a dwa lata później mieli zaangażować się w wybory prezydenckie. Według treści wyroku zadaniem oskarżonych było stworzenie zamieszania w polityce amerykańskiej oraz wywołanie wojny informacyjnej.

Rosyjskie działania polegały m.in. na deprecjonowaniu kandydatki Demokratów – Hillary Clinton oraz popieraniu reprezentanta Republikanów – Donalda Trumpa. Niektórzy z Rosjan są oskarżeni również o oszustwa bankowe oraz kradzieże tożsamości.

Oskarżeni tworzyli swoje fałszywe dane i podawali się za Amerykanów, by zdobyć kontakt ze sztabem wyborczym Trumpa. Organizowali różnego rodzaju wiece, by zamanifestować swoje poparcie dla tego kandydata lub pokazać swój sprzeciw. Chcieli w ten sposób wprowadzić chaos w amerykańskim społeczeństwie.

Jak wynika z wyroku, ich działania nie miały wpływu na wynik wyborów.

Rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych- Maria Zacharowa tak skomentowała tę sprawę na Facebooku: “13 ludzi ingerowało w wybory w USA?! 13 przeciw służbom wywiadowczym i miliardowym budżetom? (…) Absurdalne? Tak”.

Wśród oskarżonych znalazł się również biznesmen Jewgienij Prigożyn – blisko związany z prezydentem Władimirem Putinem. Rosyjskie media pisały, że był on zaangażowany w tzw. „fabrykę trolli”, która przed wyborami w USA stworzyła wiele kont na portalach społecznościowych, aby zająć się aktualnymi problemami obywatelskimi Stanów Zjednoczonych.

Liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów – Nancy Pelosi zauważyła, że dzięki temu wyrokowi ingerencja Rosji w politykę amerykańską została udowodniona, a prezydent USA powinien w takiej sytuacji podjąć zdecydowane kroki w stosunku do Moskwy.

Sprawą dotyczącą wpływu Rosjan na wybory prezydenckie zajmuje się specjalny prokurator, którym został Robert Mueller.

AW

(rp.pl/polskieradio.pl/rmf24.pl/tvn24.pl)

 

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.