Rozbiórka pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej | Narodowcy.net

Rozbiórka pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej

Nad ranem, 28 czerwca  rozpoczął się demontaż pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej-Łośniu.

Jest to kolejne podejście, które ma na celu demontaż pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej. Wcześniejszą próbę, przed kilkoma tygodniami uniemożliwiła policja, tłumacząc,  że firma dokonująca rozbiórki nie miała zezwolenia na prowadzenie swojej pracy w pasie drogi. IPN zarzucił wtedy lokalnym władzom, że uchylają się od obowiązku dekomunizacji. Magistrat odpowiadał, że decyzję podjęła wyłącznie policja i była ona bezpodstawna. Komenda tłumaczyła, że policjanci interweniowali po zgłoszeniu mieszkańców. Zaznaczyli, że pomnik znajduje się w obrębie ronda i na prowadzenie prac w tym miejscu wymagana jest zgoda zarządcy drogi, czyli gminy. Przedstawiciele IPN przekonują, że wszelkie wymogi formalne zostały spełnione. Prace demontażowe powinny zakończyć się jeszcze tego samego dnia.

Dąbrowski pomnik przedstawiający dwóch czerwonoarmistów został wzniesiony w 1984 r. Teraz zniknie na mocy przepisów tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która nakazuje usuwanie symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej. Jak podkreślił kilka tygodni temu dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, pomnik w Łośniu jest :

“Sztandarowym przykładem komunistycznej propagandy, kreującej mit o wojskach sowieckich jako oswobodzicielach Polski”

IPN podkreśla, że pomnik spełnia kryteria z tzw. ustawy dekomunizacyjnej i podobnie jak wiele innych tego typu powinien był zostać usunięty do 31 marca bieżącego roku. W celu usunięcia pomnika, IPN zawarł porozumienie z właścicielem działki – parafią pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, na której obiekt się znajduje. Umowa zakłada przekazanie pomnika Instytutowi, jego demontaż i transport do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Źródło : portalsamorzadowy.pl

Komentarze