Ruch Narodowy złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa | Narodowcy.net

Ruch Narodowy złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

 
17 kwietnia Ruch Narodowy złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Przypisywał on  Narodowi Polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie.

Zawiadomienie zostało złożone przez Ruch Narodowy do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Jak napisano w uzasadnieniu, prezydent Izraela wypowiedział się następująco:

„To nie przypadek, że nazywamy obozy śmierci obozami nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z reżimem nazistów, ale nie możemy zaprzeczać, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji.”

Do tych słów odniósł się Robert Winnicki w owym zawiadomieniu:

Wymienienie przez prezydenta Izraela zarówno Polski jak i Polaków jako tych, którzy jakoby dopomogli w eksterminacji ludności żydowskiej w niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie Holokaustu oznacza, że Reuwen Riwlin przypisał narodowi polskiemu i państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie.

Dowodem wypowiedzenia owych słów jest obszerny komunikat prasowy rzecznika prezydenta Izraela rozesłany izraelskim mediom i opublikowany na stronie internetowej izraelskiego MSZ oraz napisane na jego podstawie artykuły prasowe ze stron dzienników „Haaretz” i „Times of Israel”. Pośrednim dowodem wypowiedzenia tych słów jest także brak ich zdementowania przez polskie lub izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych, mimo oburzenia opinii publicznej tymi wypowiedzianymi  słowami.

Poseł wnioskował o przesłuchanie świadków, którzy usłyszeli te słowa – Prezydenta Andrzeja Dudy, ministra Krzysztofa Szczerskiego oraz ambasador Izraela Anny Azari.

 

źródło: ruchnarodowy.net

Komentarze