Rząd skłonny do kompromisu w kwestii ACTA 2 | Narodowcy.net

Rząd skłonny do kompromisu w kwestii ACTA 2

Jak podaje portal wPolityce.pl, trwają prace nad dyrektywą o prawach autorskich, która określana jest mianem ACTA 2 i jej wprowadzenie spowoduje praktyczne ocenzurowanie wolności w Internecie. Poparcie dla tego rozwiązania tłumaczone jest chronieniem praw autorskich, ale mało wiarygodne są takie wyjaśnienia.

Przed kilkoma tygodniami, kiedy ACTA 2 została przegłosowana w Parlamencie Europejskim, mieliśmy do czynienia z wyraźną polaryzacją w tej kwestii; PiS był zdecydowanie przeciwny, a Platforma Obywatelska poparła to rozwiązanie. Co ciekawe, wbrew samemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, dyrektywę tę poparły: w lipcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a we wrześniu Ministerstwo Cyfryzacji.

Dzisiaj ma dojść do negocjacji w tej kwestii, ma ją podnosić grupa robocza Rady Unii Europejskiej. Portal wPolityce.pl podaje że są głosy iż kierująca w tym półroczy pracami Rady UE Austria będzie chciała  wprowadzić wersję zbliżoną do tej, która została przegłosowana przez Parlament Europejski. To byłoby niezgodne z polskim stanowiskiem, ale zdaniem obserwatorów Polska jest skłonna do kompromisu!

Ma on być zależny od “elastyczności dla państw, jeśli chodzi o dobór kryteriów zakresu prawa pokrewnego”. Zdaniem portalu „oznacza to, że furtka do wprowadzenia w Polsce faktycznej cenzury w Internecie pozostanie otwarta. Czytamy:

Co się zmieniło w ciągu tego miesiąca? We wrześniu stanowisko PE było nie do przyjęcia, a teraz stało się akceptowalne? Czy KPRM kontroluje to, co się dzieje w podległych mu resortach? Jeśli rząd zmieni zdanie, to w jakim kontekście postawi to partię rządzącą szczególnie na finiszu kampanii wyborczej? Być może rząd powinien rozważyć zmianę przedstawicieli zajmujących się tą sprawą. Obecni wydają się sercem być po stronie ACTA.

Źródło: wPolityce.pl

Komentarze