Stany Zjednoczone: Toaleta w szkołach niezależna od płci | Narodowcy.net

Stany Zjednoczone: Toaleta w szkołach niezależna od płci

Sąd federalny odrzucił pozew przeciwko polityce szkoły w Dallas, w stanie Oregon. Placówka ta umożliwia uczniom wybór łazienki, nie zgodnie z płcią urodzenia, ale zależnie od tego, z jaką płcią się identyfikują.

Wbrew protestom uczniów i rodziców, kolejny sąd w USA odrzucił pozew w sprawie polityki wspierania uczniów transseksualnych w amerykańskich szkołach. Oznacza to, że w stanie Oregon, uczniowie sami decydują (zależnie od tego, z którą płcią się identyfikują), z której toalety czy prysznica chcą korzystać – damskiego czy męskiego.

Podobne pozwy pojawiały się już przed sądami w innych stanach. Sądy konsekwentnie je odrzucają, uznając, że uczniowie transseksualni nie mogą być dyskryminowani. Jeśli ich płeć wpisana w akcie urodzenia nie odpowiada płci, z którą się identyfikują mogą decydować, z której łazienki chcą korzystać.

Jak tłumaczył w orzeczeniu sędzia Marco Hernandez, jeśli rodzice i uczniowie nie zgadzają się z taką polityka danej szkoły, mogą zdecydować o przeniesieniu ucznia albo nauce w domu. Jednocześnie sędzia podkreślił, że kiedy dziecko zostaje posłane do szkoły, wpływ rodziców na jego edukację zmniejsza się. Szkoła ma prawo wprowadzać regulacje takie jak wspomniane prawo dot. korzystania z łazienek.

Sędzia Hernandez w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdził też, że zagrożenie sytuacją, w której uczeń może zostać zobaczony przez innego ucznia (o biologicznie przeciwnej płci) podczas przebierania się czy brania prysznica, nie jest argumentem do zakwestionowania tego prawa.

Decyzja sądu ucieszyła działaczy walczących o prawa osób LGBT, którzy podkreślają, że jest to jasna wiadomość dla szkół, że muszą one tworzyć bezpieczną przestrzeń dla uczniów transseksualnych.

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze