Sekretarz stanu USA wkrótce ogłosi nową przeciw nuklearną strategię dla Iranu | Narodowcy.net

Sekretarz stanu USA wkrótce ogłosi nową przeciw nuklearną strategię dla Iranu

Mike Pompeo-Amerykański sekretarz stanu w najbliższym czasie ma zamiar poinformować o nowej strategii Stanów Zjednoczonych wzgledem Iranu. Jej celem ma być osiągnięcie bardziej kompleksowego porozumienia niż pakiet jądrowy z 2015 roku. Sam Pompeo tłumaczy, że strategia ma zawierać „plan B”, który planowo ma pozwolić na powstrzymanie działalności nuklearnej Iranu.

Blisko dwa tygodnie temu USA wypowiedziały umowę z Iranem, według której Iran miało ograniczyć swój program nuklearny. Teraz amerykańska administracja informuje o przygotowywaniu „planu B”, dzięki któremu możliwe będzie zmniejszenie zagrożenia ze strony Iranu i powstrzymanie jego działalności jądrowej. Mike Pompeo zapowiada, że będzie to „kompleksowa strategia” skierowana dla USA oraz państw europejskich.

Brian Hook, doradca amerykańskiego sekretarza stanu mówi, że administracja prezydenta Donalda Trumpa uważa porzucenie umowy nuklearnej z Iranem za szansę.

Potrzebujemy nowych ram, które zmierzą się ze wszystkimi zagrożeniami ze strony Iranu

 

– powiedział Hook podczas konferencji prasowej.

 

Widzimy możliwość przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym i proliferacji oraz stworzenia lepszej architektury nieproliferacji i odstraszania Iranu

 

– podkreślił.

Hook odmówił udostępnienia szczegółów przed wystąpieniem Pompeo, ale obiecał, że ma na celu osiągnięcie „lepszej oferty” niż umowa nuklearna z 2015 r., która została wynegocjowana przez administrację Baracka Obamy.

Poprzednia umowa dała Iranowi zwolnienie z sankcji gospodarczych w zamian za poważne ograniczenia w programie jądrowym. Poza Stanami Zjednoczonymi i Iranem umowa dotyczyła Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Rosji. Co ciekawe, decyzja Donalda Trumpa nie spodobała się Rosji i Chinom.

Prezydent USA podkreślał, że dotychczasowe porozumienie było zbyt wąskie. Dodaje, że zamiast skupiać się wyłącznie na kwestiach jądrowych, w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące programu irańskich pocisków balistycznych, a także agresywnej działalności wojskowej na Bliskim Wschodzie. Trump uzasadniając swą decyzję powiedział również, że niektóre postanowienia umowy wygasają już w 2021 roku.

Źródło: pch24.pl / politico.eu

Komentarze