Słowacki nacjonalista który przemawiał na Marszu Niepodległości, stracił mandat poselski za krytykę cyganów | Narodowcy.net

Słowacki nacjonalista który przemawiał na Marszu Niepodległości, stracił mandat poselski za krytykę cyganów

Członek Słowackiej nacjonalistycznej partii Ludowej – Nasza Słowacja (Ľudová strana – Naše Slovensko, ĽSNS), najmłodszy poseł do słowackiej Rady Narodowej, Milan Mazurek, został wiosną skazany na grzywnę w wysokości 5 tys. euro z ewentualną zamianą w przypadku nieuiszczenia na sześć miesięcy więzienia. Ma to być kara za tak zwane “rasistowskie zachowanie” podczas jednego z programów medialnych. 

Bratysławska prokuratura oskarżyła słowackiego nacjonalistę o “rasistowskie” zachowanie w czasie programu “debata na telefon” na antenie Radia Frontinus w październiku 2016 r.  Według prokuratury, wypowiedź Mazurka miała znamiona „lekceważących wyrażeń w odniesieniu do określonej grupy etnicznej (tj. Cyganów), miały charakter rasistowski a Mazurek miał wyraźny zamiar wywołać nienawiść wobec członków tej grupy etnicznej”.

Mazurek skomentował informację o tym iż „150 milionów euro zostanie wykorzystane na domy dla osób pochodzących ze środowisk cygańskich”, w ten sposób:

(…) dla ludzi, którzy nigdy dla naszego narodu, dla naszego kraju nie zrobili nic. Wręcz przeciwnie, zdecydowali się wybrać drogę antyspołecznego życia, a nasz system społeczny jest do bani. My żyjemy przyzwoicie i uczciwie pracujemy, więc państwo pluje na nas, podczas gdy za darmo oddaje im wszystkie pieniądze.

Słowacki Sąd Najwyższy w tym tygodniu podtrzymał wyrok niższej instancji. Mazurek jednak musi zapłacić dwa razy więcej, czyli 10 tyś. euro. Według ustawy poseł który popełnił umyślne przestępstwo automatycznie traci miejsce w parlamencie. Jest to pierwszy taki przypadek w historii kraju.

Cała sprawa nie przeszkadza jednak temu by Mazurek kandydował w przyszłych wyborach parlamentarnych, jeśli zapłaci ustaloną przez sąd grzywnę. Szansę na to są dość wysokie, gdyż Partia Nasza Słowacja w najnowszych sondażach ma 11.4% poparcia. Jest to jedna z nielicznych partii zwracająca uwagę na problem mniejszości cygańskiej we wschodniej części kraju.

Mazurka najprawdopodobniej zastąpi w parlamencie 44-letni Milan Špánik, dyrektor regionalny ĽSNS w Trenczynie.

Warto nadmienić że Milan Mazurek dwa razy gościł w Warszawie na Marszu Niepodległości, na którym przemawiał ze sceny. Jedno z jego przemówień zamieszczamy poniżej.

Źródło: dzienniknarodowy, Media Narodowe

Komentarze