Smartfony nie dają wypocząć naszemu mózgowi | Narodowcy.net

Smartfony nie dają wypocząć naszemu mózgowi

Przebywanie na łonie natury przywraca mózgowi zdolność koncentracji uwagi. Jednak ciągły kontakt z mediami społecznościowymi przez smartfona, czy odpisywanie na maile na laptopie niweczy ten korzystny wpływ przyrody – informuje pismo “Environment and Behavior”.

„Kontakt z przyrodą nie pomaga, gdy absorbują cię urządzenia elektroniczne”

– komentuje współautor badania prof. William Sullivan z wydziału architektury krajobrazu na University of Illinois w Chicago.

Tym samym podkreśla, skupianie uwagi jest ludziom niezbędne do planowania, realizowania planów, uczenia się, dokonywania oceny sytuacji, rozwiązywania problemów i nawiązywania kontaktów społecznych. Gdy koncentrujemy się na jakimś zadaniu, nasz mózg filtruje rozpraszające bodźce pochodzące z otoczenia oraz nasze myśli, by pomóc nam się skupić na tym, co robimy. Jednak zdolność koncentracji uwagi jest wyczerpująca dla mózgu i po pewnym czasie słabnie, zwłaszcza, że wszechobecna technologia cyfrowa ciągle bombarduje nas nowymi informacjami.

W swoim najnowszym doświadczeniu prof. Sullivan razem z dwójką współpracowników badał, czy przenośne urządzenia elektroniczne mogą zakłócać ten pozytywny wpływ natury na mózg. Podzielili losowo 81 osób na cztery grupy. Dwie wypoczywały na łonie natury, z czego jedna mogła korzystać z elektronicznych urządzeń. Kolejne dwie miały odpoczywać w pomieszczeniach z widokiem na ściany budynków i miejsca parkingowe. Połowa z nich również mogła korzystać zlaptopów. Wszyscy mieli dostęp do internetu bezprzewodowego.

Na początku badani wykonali podstawowy test oceniający zdolność koncentracji uwagi. Następne 10 minut poświęcili na intensywną aktywność umysłową, polegającą na korygowaniu tekstu i wykonywaniu działań matematycznych. Potem wykonali kolejny test na koncentrację i mieli 15-minutową przerwę. Osoby mające laptopy mogły zaglądać w tym czasie do mediów społecznościowych, na strony informacyjne, na YouTube, na blogi, grać w gry online, robić zakupy internetowe czy pisać maile nie związane z pracą. Laptopów nie można było wykorzystywać do jakichkolwiek aktywności związanych z pracą. Po przerwie znowu poddano wszystkich testowi na koncentrację uwagi.

Okazało się, że jedynie ci, którzy wypoczywali na łonie natury bez dostępu do laptopa, mieli znacznie lepsze wyniki w końcowym teście. Osoby z pozostałych trzech grup uzyskały takie wyniki, jakby w ogóle nie były na przerwie – zaznaczyli naukowcy. Ich zdaniem, dowodzi to, że nie wystarczy przebywać wśród zieleni, by wypocząć. Zaznaczyli, żę trzeba jeszcze odłożyć na bok urządzenia elektroniczne.

źródło: interia.pl

Komentarze