Sondaż poparcia dla partii politycznych – Kukiz pod progiem, Ruch Narodowy wraca do sondażów, duży spadek PO | Narodowcy.net

Sondaż poparcia dla partii politycznych – Kukiz pod progiem, Ruch Narodowy wraca do sondażów, duży spadek PO

Według nowego sondażu poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez Kantar Millward Brown dla TVN, poparcie pozwalające na wejście do sejmu uzyskało pięć ugrupowań.

Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, z dużą przewagą prowadzi partia rządząca, która uzyskuje w sondażu poparcie rzędu 38% co jest wynikiem o 2% lepszym niż w poprzednim notowaniu. Nawet, gdyby połączyć poparcie Nowoczesnej oraz PO, PiS i tak uzyskuje 10% więcej głosów.

Za partią rządzącą plasuje się wspomniana wyżej Platforma Obywatelska, która zanotowała ogromny spadek poparcia. Uzyskała 21%, a więc aż o 7 punktów procentowych głosów mniej.

Tuż za nimi Nowoczesna z wyjątkowo dobrym (w porównaniu do ostatnich) wynikiem około 7%.

Za koalicjantami PO znajduję się chyba największe zaskoczenie w tym sondażu, a mianowicie Partia Wolność, Janusza Korwin-Mikke, której również w ostatnich sondażach nie szło najlepiej, a w obecnym otrzymują 5%. Ich dobry wynik może być efektem zdecydowanego sprzeciwu wobec tzw. “Acta2”.

Sojusz Lewicy Demokratycznej od jakiegoś czasu trzyma stabilne poparcie i również według tego sondażu partia Włodzimierza Czarzastego znalazłaby się w sejmie zdobywając wynik równy z progiem wyborczym – 5%

4% zebrali ludowcy z PSL, którzy nigdy nie byli mocni w sondażach, a raczej zaskakiwali podczas wyborów uzyskując poparcie ludności wiejskiej. Następną partią z 4-procentowym poparciem jest skrajnie lewicowa oraz przez niektórych nazywana komunistyczną – Partia Razem. Nieoczekiwanie pod progiem wyborczym znalazł się ruch Kukiz’15, także z poparciem rzędu 4%. Być może spadek poparcia ruchu Pawła Kukiza wiąże się z wzrostem poparcia partii Korwina.

Do sondaży wracają narodowcy – Ruch Narodowy, który ostatnio ogłosił start jako ogólnopolski komitet w wyborach samorządowych oraz zarejestrował listy w każdym województwie, otrzymał 1% poparcia.

Aż 11% biorących udział w sondzie określiło siebie jako niezdecydowanych lub odmówiło odpowiedzi.

 

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-17 września metodą telefoniczną na  reprezentatywnej grupie dorosłych osób z całej Polski.

Komentarze