Spięcie na linii Izrael-Iran. Izraelskie służby zaskoczone decyzją Trumpa | Narodowcy.net

Spięcie na linii Izrael-Iran. Izraelskie służby zaskoczone decyzją Trumpa

Benjamin Netanjahu, premier Izraela zapowiedział, że może dojść do konfrontacji Iranu z międzynarodową koalicją, jeśli Irańczycy zdecydują się na blokadę cieśniny Bab al-Mandab.

Cieśnina Bab al-Mandab jest kluczowa dla transportu ropy naftowej z Bliskiego Wschodu do Europy. Łączy ona Zatokę Adeńską z Morzem Czerwonym. We wspomnianej koalicji międzynarodowej ma znaleźć się również Izrael, co w środę w Hajfie oświadczył Netanjahu przemawiając do dowódców marynarki wojennej.

Netanjahu odniósł się do ataku jemeńskich rebeliantów na saudyjskie tankowce z dnia 25 lipca. Po tym incydencie Arabia Saudyjska czasowo zawiesiła transporty tą drogą.

Powiązany z izraelskim wywiadem wojskowym portal Debka twierdzi, że w koalicji poza Izraelem mają znaleźć się również Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Portal komentuje również wypowiedź Netanjahu:

To pierwsza jego publiczna odpowiedź na inicjatywę prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą odnowienia dwustronnych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

Od wycofania się Trumpa z porozumienia nuklearnego z Iranem obie strony grożą sobie nawzajem, jednak w poniedziałek Donald Trump zaproponował spotkanie bez warunków wstępnych z prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim w celu poprawienia stosunków.

Jak informuje Debka, decyzja Trumpa nie jest bezzasadna, gdyż USA i Iran od czerwca prowadzą rozmowy przy mediacji Omanu. Waszyngton przekazał informacje o rozmowach z Iranem nie wcześniej niż we wtorek w nocy. Izraelskie służby twierdzą, że były pewne, że Trump nie podejmie takiej inicjatywy nie informując o tym wcześniej Izraela.

źródło: forsal.pl, debka.com

Komentarze