Stołeczny ratusz nie chce wypłacać odszkodowań dla ofiar reprywatyzacji | Narodowcy.net

Stołeczny ratusz nie chce wypłacać odszkodowań dla ofiar reprywatyzacji

Stołeczny ratusz sprzeciwia się wypłacie odszkodowań przyznanych przez komisję weryfikacyjną mieszkańcom zreprywatyzowanych nieruchomości; co więcej miasto zażądało od lokatorów zwrotu kosztów za prace prawników – poinformował wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Przypomniał w piątek na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości, że od kilku miesięcy mieszkańcy wielu kamienic, których losy badała komisja, składają wnioski o przyznanie odszkodowań lub zadośćuczynień za straty poniesione w wyniku reprywatyzacji.

Podkreślił również że komisja zgromadziła kilka milionów złotych na rachunkach miejskich, które mają służyć wypłacie odszkodowań i zadośćuczynień mieszkańcom, “A mimo to (prezydent stolicy) Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że żaden z lokatorów nie otrzyma zadośćuczynienia lub odszkodowania, w tym córka Jolanty Brzeskiej” – mówił Kaleta.

“Miasto zawnioskowało, żeby wszyscy mieszkańcy po pierwsze nie otrzymali tych odszkodowań, zadośćuczynień, również przed sądem, jak również miasto zażądało od wszystkich tych mieszkańców zwrotu kosztów prawników, którzy zostali wskazani przez miasto do prowadzenia tych postępowań” – powiedział Kaleta.

Dodał również że “jest to na wielu poziomach skandaliczne, niezrozumiałe, wręcz można powiedzieć, bardzo niskie zachowanie prezydent m.st. Warszawy”

W maju komisja weryfikacyjna przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Suma przyznanych odszkodowań wyniosła ponad 216 tys. zł.

Przyznane lokatorom odszkodowania wynoszą od 7 tys. zł do ponad 29 tys. zł. Ponadto komisja przyznała zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł córce Jolanty Brzeskiej.

Źródło: forsal.pl

Komentarze