Belgia: Sukces wyborczy nacjonalistów z Interesu Flamandzkiego | Narodowcy.net

Belgia: Sukces wyborczy nacjonalistów z Interesu Flamandzkiego

Interesowi Flamandzkiemu jeszcze cztery lata temu wróżono zakończenie działalności. Jednak po niedzielnych wyborach samorządowych można mówić o niebywałym sukcesie. Na flamandzką scenę polityczną nacjonalistyczne ugrupowanie powróciło jako trzecia siła.

Interes Flamandzki (Vlaams Belang) jeszcze cztery lata temu był przez wszystkich spisywany na straty. Jednak po kryzysie wracają jako trzecia siła polityczna w samorządzie.

Na VB zostało oddanych około pół miliona głosów – to dwa razy więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych. Pół miliona głosów dało Interesowi Flamandzkiemu przedstawicieli w ponad 140 radach gmin. Nacjonaliści największy sukces odnieśli w gminie Ninove, gdzie zdobyli ponad 40%, dalej w Denderleeuw z 26%, w Stabroek z 20% oraz kilkanaście procent poparcia w jedenastu innych gminach.

Polityczni oponenci VB wystawiali na swoich listach imigrantów, a w ostatnim czasie przyznali około 105 tysiącom “nowych Belgów” prawo do głosowania.

Flamandzcy nacjonaliści w 2015 roku zorganizowali akcję ulotkową informującą imigrantów o tym, że nie są mile widziani we Flandrii oraz z propozycją darmowego odwiezienia do granicy. Ulotki były napisane m. in. w językach perskim, arabskim, angielskim i niderlandzkim. Ulotki rozdawane były głównie przy ośrodkach dla uchodźców.

Inną akcją, z której znany jest Interes Flamandzki jest złożenie sprawy do sądu w sprawie nieścisłości wydatków w dzielnicy Borgerhout. Filip Dewinter twierdzi, że budowa kilku meczetów może pochodzić z działalności przestępczej muzułmańskich gangów.

źródło: nacjonalizm.wordpress.com, nacjonalista.pl, dzienniknarodowy.pl

Komentarze