Syria: kolejne naloty izraelskiego lotnictwa w rejonach miast Hama oraz Tartus | Narodowcy.net

Syria: kolejne naloty izraelskiego lotnictwa w rejonach miast Hama oraz Tartus

W miniony wtorek siły powietrzne należące do Izraela przeprowadziły ataki rakietowe w rejonie zachodniej Syrii. Oficjalnie celem Izraela były „irańskie pozycje wojskowe” w rejonie miasta Hama i niedaleko miasta Tartus.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wydało komunikat, w którym poinformowało, że w wyniku izraelskich ataków zginęły 3 osoby – żołnierzy syryjskich sił rządowych. Ponadto, 23 osoby w tym 14 Syryjczyków oraz 9 Irańczyków  zostało rannych.

Wcześniej syryjska agencja informacyjna – SANA poinformowała, iż obrona przeciwlotnicza Syrii zdołała odeprzeć izraelski atak, zestrzeliwując kilka rakiet i zmuszając samoloty bojowe Izraela do odlotu. Strona syryjska twierdzi, że izraelskie samoloty nadleciały na niewielkiej wysokości od strony Bejrutu – stolicy Libanu. Rzeczniczka armii izraelskiej odmówiła komentowania tej sprawy.

Izraelskie wojska wielokrotnie dokonywały ataków powietrznych na obiekty w Syrii uderzając przy tym w konwoje i bazy wspieranych przez Iran milicji walczących po stronie prezydenta Syrii – Baszszara al-Asada. Izraelskie władze nieraz same się do tego przyznawały. Celem Izraela jest zniszczenie zdolności militarnych Iranu i jego sojuszników, w tym szyickiego Hezbollahu, wspierających siły Asada w trwającej od 2011 roku wojnie domowej. Według izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i jego rządu, w przyszłości Iran może wykorzystać Syrię jako przyczółek do ataku na Izrael.

źródło: kresy.pl

Komentarze