Szwecja użyje amerykańskich metod do walki z przestępczością | Narodowcy.net

Szwecja użyje amerykańskich metod do walki z przestępczością

Szwedzka policja będzie używała amerykańskich metod, żeby zatrzymać falę strzelanin. Strategia nosi nazwę ,,Group violence intervention” i polega na… odstraszaniu przestępców.

Problem strzelanin w Szwecji stale rośnie. W ciągu 12 lat liczba tych zakończonych śmiercią wzrosła aż o 500%. Policja, by przeciwdziałać przestępstwom, wdroży teraz metodę, która sprawdza się w Stanach Zjednoczonych. ,,Group violence intervention” to strategia polegająca na odstraszaniu kryminalistów.

Oznacza to, że różne podmioty w społeczeństwie, przede wszystkim policja i gmina, przekazują grupom przestępczym odstraszające sygnały dotyczące możliwych strzelanin.  Metoda odnosi sukcesy w miastach, w których została wprowadzona, przede wszystkim w USA.

– mówi Johan Gustavsson z Narodowego Wydziału Operacyjnego.

Odstraszającymi sygnałami może być przypominanie przestępcom o tym, że są obserwowani przez policję, jakie kary im grożą oraz jakie problemy stwarzają dla swoich rodzin. Kryminalistom ma być również oferowana pomoc w opuszczeniu przestępczego świata.

Strategia zostanie wdrożona na próbę wiosną w Malmö, gdzie policja od jakiegoś czasu obserwuje kilkuset niebezpiecznych przestępców.

Strategia zostanie przetestowana w Malmö, aby sprawdzić, jak dobrze pasuje ona do szwedzkich warunków.

– czytamy na stronie policji polisen.se

Możemy zmniejszyć liczbę zabójstw o 30-50% w naprawdę trudnych środowiskach.

– powiedział amerykański naukowiec David Kennedy.

źródła: polisen.se, sverigesradio.se, friatider.se

 

Komentarze