Termin Brexitu wydłużony do 31 października | Narodowcy.net

Termin Brexitu wydłużony do 31 października

Nowy termin Brexitu został ustalony na 31 października 2019 roku. Zgodę wyraziły w Brukseli Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej. Ustalono również, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić Unię przed wyznaczoną datą.

Rozmowy rozpoczęły w środę o godzinie 18, a trwały do 2:00 następnego dnia. Strony nie mogły dojść do porozumienia w sprawie daty odroczenia brexitu. Data 31 października została ustalona jako kompromisowa. Donald Tusk powiedział, że udało się po raz kolejny uniknąć chaotycznego brexitu, oraz zaznaczył, że przedłużenie terminu o 6 miesięcy daje szanse na zalezienie najlepszego rozwiązania i wystarczający czas dla Londynu, aby mógł określić strategię wyjścia ze struktur unijnych. Jednak szef Rady Europejskiej chciałby, aby brexit został odroczony.

Chociaż warto pamiętać, że w tych niekończących się głosowaniach w Izbie Gmin akurat głosowanie nad ewentualnym, kolejnym referendum przepadło, jeśli dobrze pamiętam, 12 głosami. Było bardzo blisko remisu. Jednak nie jest moją rolą organizowane, czy nawet kibicowanie zwolennikom drugiego referendum. To nie może być rola szefa Rady Europejskiej, ale mogę mieć swoje osobiste nadzieje, że być może Brytyjczycy zdanie zmienią – Donald Tusk

Podczas spotkania ustalono, że nie odbędzie się renegocjacja umowy rozwodowej, a przedłużenie brexitu nie może być wykorzystywane w celu rozpoczęcia kolejnych rozmów na temat przyszłych relacji.

źródła: forsal.pl

Komentarze