To koniec "nowej lewicy" w Polsce? Partia Razem chce współpracy z SLD | Narodowcy.net

To koniec “nowej lewicy” w Polsce? Partia Razem chce współpracy z SLD

Partia Razem po porażce w wyborach samorządowych decyduje się na poważne rozmowy z przedstawicielami SLD oraz Robertem Biedroniem. Czy do następnych wyborów pójdzie Zjednoczona Lewica 2.0 ? 

Przedstawicielka Partia Razem, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas ostatniej konferencji zapowiedziała, że „wyniki wyborów samorządowych nie są zadowalające dla nikogo po lewej stronie sceny politycznej” oraz  „najwyższy czas podjąć próbę budowy silnej i skutecznej lewicy”. Koalicja miałaby na celu stać się realną alternatywą wobec duopolu na polskiej scenie politycznej (PO-PiS).  Co ciekawe wcześniej “razem” wybijała się na krytyce SLD, zarzucając im, że to oni są prawdziwą lewicą dbającą o prawa pracownicze, mniejszości seksualne itd…

Czy elektorat neomarksistowski i “nowolewicowy”  odwróci się teraz od “razem” zarzucając zdradę? Nie wiadomo.  Nie jest wiadome, również czy do takiej koalicji w ogóle dojdzie. Czy Sojusz Lewicy Demokratycznej sparzony po ostatniej próbie budowania Zjednoczonej Lewicy będzie chciał wchodzić w koalicję z partią, która ma poparcie niższe niż 2%? Kartą przetargową mógłby być tu popularny na lewicy (i wśród liberałów) Robert Biedroń, który od miesięcy zapowiada założenie własnego ruchu. Elektorat SLD, również nie jest w pełni przekonany do “Razem”. To właśnie m.in. dzięki temu, że “razemowcy” nie włączyli się w projekt Zjednoczona Lewica podczas wyborów parlamentarnych elektorat lewicowy podzielił się i w efekcie żadne z lewicowych ugrupowań nie weszło do sejmu.

Inny przedstawiciel Partii Razem, Maciej Konieczny zapowiedział też, że są otwarci na współpracę z innymi ugrupowaniami, wspominając wywodzących się z tego samego korzenia Zielonych oraz lokalne stowarzyszenia. Wspomniał też, że jeżeli rozmowy zakończą się fiaskiem to “Razem” jest gotowa wystawić listy do europarlamentu samodzielnie.

 

Komentarze