Tomasz Samołyk o tym, czy tęcza obraża - ,,Nie będzie chyba najmniejszego problemu, jeśli taką swastykę umieszczę zamiast Gwiazdy Dawida" | Narodowcy.net

Tomasz Samołyk o tym, czy tęcza obraża [WIDEO]

Tomasz Samołyk, znany youtuber, autor dwóch książek również zabrał głos w kwestii profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Podał pod wątpliwość używanie symboli w różnych kontekstach jako nieobraźliwe. 

W filmiku pod nazwą ,,Czy tęcza obraża” Samołyk podkreśla znaczenie tęczy dla różnych środowisk. Dla katolików jest ona znakiem przymierza z Bogiem:

Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach,wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego jestestwa. (Rdz 9, 13-15)

Jednakże tęcza dla środowiska gejów, lesbijek, biseksualistów i transwestytów jest symbolem ich działalności.

Youtuber zauważa, że tęcza starotestamentowa, a tęcza środowisk lgbt nie są tymi samymi. Jeśli środowiska lgbt zapożyczyły symbol tęczy z Biblii mogliby zostać posądzeni o chociażby niekonsekwencję, ponieważ Biblia potępia homoseksualizm:

Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak z kobietą. To obrzydliwość!

Zatem te środowiska, jak mówi Samołyk, musiały wziąć podobny symbol i nadać mu nowe, inne znaczenie. W przypadku zapożyczenia symbolu starotestamentowego, możemy mówić o ignorancji.

Tomasz Samołyk wspomina o Dominice Wielowieyskiej, dla której tęcza jest symbolem miłości, pokoju, godności i praw człowieka. Zwraca również uwagę, że taka definicja jest autorską, własną i oderwaną od pierwotnej.

Zauważa on, że tęcza w rozumieniu symbolu lgbt jest dla katolików symbolem grzechu, ponieważ oznacza m.in. współżycie między osobami tej samej płci.

Youtuber ironicznie porównuje symbole: tęcza i penis, jako nikogo nie obrażające. Zatem można dać czyjejś matce, z którą ktoś ma jakąś wieź, tak jak katolik z Matką Boską, go do ręki i te osoby nie powinny się obrazić, a nawet uznać za zabawne. Wspomina również o swastyce, symbolu szczęścia i pomyślności, która umieszczona zamiast Gwiazdy Dawida nie powinna być żadnym problemem.

Ocenia on działania wobec autorki Matki Boskiej z tęczą i Sądu nad Judaszem jako ukazujące słabość państwa.

Źródło: youtube.com

Komentarze